91 kişinin ölüm emrini veren işkenceci Hizbullah üyesi tahliye edilmiş

Posted by

1992-2001 yıllarında 91 kişinin öldürülmesinden sorumlu tutularak ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Hizbullah’ın şura üyesi Mehmet Salih Kölge’nin tahliye edildiği ortaya çıktı. Kölge, 157 silahlı eylemde 91 cinayet ve 66 yaralamanın failiydi.

GÜNCEL 25.04.2022 11:40

91 kişinin ölüm emrini veren işkenceci Hizbullah üyesi tahliye edilmiş

Abone Ol google-news

2000 yılında İstanbul Beykoz’da öldürülen Hizbullah lideri Hüseyin Velioğlu’nun yardımcısı ve şura üyesi Mehmet Salih Kölge’nin yeniden yargılama kapsamında Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi gerekçe gösterilerek tahliye edildiği ortaya çıktı.

Ali Gaffar Okkan (dönemin Diyarbakır Emniyet Müdürü) suikastı sonrasında gizlendiği hücre evinde yakalanan Kölge, Ağır Ceza Mahkemesinde 6 yıl süren yargılama sonucunda 91 kişinin ölüm emrini vermek, işkenceli ve domuz bağlı sorgulara katılmak suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmış Yargıtay tarafından oy birliğiyle onanınca da hüküm kesinleşmişti.

Sözcü’den Özgür Cebe’nin haberine göre, mahkeme sanığın AİHM ve AİHS normlarına göre, adil yargılanma hakkının ihlal edildiği, davanın makul süre içinde sonuçlandırılmadığını, yargılama sırasında heyette askeri yargıç bulundurulduğu gerekçesiyle Kölge’yi yeniden yargılama kapsamında tahliye etti.

91-kisinin-olum-emrini-veren-iskenceci-hizbullah-uyesi-tahliye-edilmis-1007869-1.
Fotoğraf: Sözcü

157 SİLAHLI EYLEMDE 91 CİNAYET VE 66 YARALAMANIN FAİLİYDİ

Yargıtay, kararında sanığın Antep, Şırnak, Mardin, Batman ve bağlı ilçelerinde 157 silahlı eylemde 91 kişinin öldürülmesinden sorumlu olduğunu, 66 kişinin yaralandığı eylemlerin de emir ve talimatını verdiğini belirtti. Mardin Nusaybin’de Kitabevi işletirken Hizbullah ile tanışınca kısa süre içinde örgüt şurasına yükseldiği belirtilen Kölge’nin, Hüseyin Velioğlu’na bağlı olarak hücre evlerindeki bilgi-işlem merkezinde kriptolu dokümanları bilgisayarlara yüklediği kaydedildi. Velioğlu’nun ölümünden Gaffar Okkan’ı sorumlu tutarak suikast kararının alındığı şura toplantısına katıldığı vurgulandı.

İŞKENCE VE İNFAZ

Yargıtay kararında, Antep’teki bir gazinoda konsomatrislik yapan kadını da eski bir Hizbullahçı ile evlendiği için sorgulayıp her ikisini öldürüp evin bahçesine gömdüğü ve üzerini betonla kapattığı kaydedildi.

Yargıtay, Salih Karaaslan’ın Özgür Elmas isimli kadınla evlenmek için sorumlusu olan sanıktan (Kölge) ‘izin istediği’, sanık Kölge’nin “Cemaat bu rezalete izin vermez. Sen Müslümansın. Ya bu kadını terk edersin, ya da ikiniz de ölürsünüz” dediği kaydedildi. Buna rağmen Elmas’la evlenen Salih Karaaslan ile evlendiği Özgür Elmas’ın, Antep’te bir evin bodrumunda Mehmet Salih Kölge tarafından işkenceyle sorgulanıp domuz bağıyla boğulduğu bildirildi.

Yargıtay, bu durumu bilen Salih Karaaslan’ın ağabeyi Mehmet Ali ile kuzeni Hamza Karaaslan’ın polise şikâyette bulunabileceğinden endişe eden sanığın, konuşma bahanesiyle aynı evin bodrumuna çağırıp öldürdükten sonra üçünün cansız bedenini evin bodrumuna gömerek üzerini betonla kapattığı, Özgür Elmas’ın cansız bedenini de “namahrem” olduğu gerekçesiyle Maraş yolunda boş araziye gömdüğü bildirildi. Cansız bedenlerin sanığın yer göstermesiyle bulunduğu belirtildi.

AİHM VE AİHS KARARLARI GEREKÇE GÖSTERİLEREK BIRAKILDI

Hükümlü Mehmet Salih Kölge yargılandığı mahkemeye yeniden yargılama talebiyle başvurunca dosyası yeniden ele alındı. Mahkeme, sanığın AİHM ve AİHS normlarına göre, adil yargılanma hakkının ihlal edildiği, davanın makul süre içinde sonuçlandırılmadığını, yargılama sırasında heyette askeri yargıç bulundurulduğu gerekçesiyle sanığı, yeniden yargılama kapsamında tahliye etti. Tahliye tarihinin tıpkı diğer Hizbullahçı sanıklar gibi 31 Mart 2019 yerel seçimlerinden hemen önceye denk gelmesi ise dikkat çekti.

Günün Önemli Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.