AB liderleri, İsrail-Filistin gündemiyle olağanüstü toplanacak

AA

İsrail ve Hamas’ın askeri kanadı Kassam Tugayları arasında devam eden çatışmalar şiddetini artırıyor.

İsrail’in olası kara harekatı söz konusuyken, abluka altındaki Gazze Şeridi’ne bomba yağmaya devam ediyor.

Bölgeye İsrail’in saldırılarında 2 binden fazla insan yaşamını yitirdi. Yaşanan gelişmeler ışığında bölgeye dair açıklamalar gelmeye devam ediyor.

AB liderleri olağanüstü toplanacak

AB Konseyi Başkanı Charles Michel, X hesabından yaptığı açıklamada, “Hiçbir şey Hamas’ın İsrail’e yönelik vahşi terör saldırılarını haklı gösteremez. İsrail halkıyla tam dayanışma içindeyiz.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Michel, İsrail’in kendini savunma hakkını uluslararası hukuka uygun şekilde kullanması gerektiğine işaret etti.

“Ortaya çıkan trajedinin Avrupa için birçok sonucu var” değerlendirmesini yapan Michel, ortak bir tutum, net bir eylem planı belirlemek için AB liderlerini olağanüstü toplantıya çağırdığını duyurdu.

AB Konseyinden yapılan açıklamada, AB liderlerinin olağan toplantıları için 26-27 Ekim’de Brüksel’de bir araya geleceği, konunun önemi nedeniyle öncesinde olağanüstü bir zirve planlandığı ve lojistik nedenlerle video konferansla düzenleneceği belirtildi.

AB’nin tepkisi

AB, çatışmaların ilk günü itibarıyla Hamas’a tepki gösterirken, İsrail’e destek açıklamaları yapmıştı.

AB Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola ile dün İsrail’i ziyaret etmiş, Başbakan Binyamin Netanyahu ile görüşmüştü.

Bugün ise von der Leyen, AB’nin Gazze’ye yapacağı yardımları 50 milyon avro artırarak, 75 milyon avroya çıkaracağını duyurmuştu.

İsrail-Filistin çatışması

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e “Aksa Tufanı” adıyla kapsamlı saldırı başlatmıştı.

Gazze’den İsrail yönüne binlerce roket atılırken, Filistinli silahlı gruplar Gazze-İsrail sınırındaki Beyt Hanun-Erez Sınır Kapısı’na baskın düzenleyerek burayı ele geçirmişti.

Silahlı gruplar daha sonra buradan İsrail içindeki yerleşim yerlerine girmiş, İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırı başlatmıştı.

Gazze’den düzenlenen saldırılarda 1300 İsraillinin öldüğü, 3 bin 436 İsraillinin yaralandığı aktarılmıştı.

Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in saldırılarında Gazze’de 724’ü çocuk, 458’i kadın 2 bin 215 kişinin öldüğünü, 8 bin 714 kişinin yaralandığını duyurmuştu.

Batı Şeria’da da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 55 Filistinlinin öldüğü, yaklaşık 619 kişinin yaralandığı belirtilmişti.

İsrail’in saldırılarında ayrıca Gazze’de 9, Lübnan’da ise 1 gazeteci yaşamını yitirmişti.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx