Ankara’da şiddetli yağış: Yollar göle döndü

Posted by

Ankara’da öğlen saatlerinden itibaren, bilhassa Keçiören, Pursaklar, Kalecik üzere kuzey ilçelerde kuvvetli yağmur tesirli oldu.

Cadde ve sokaklar, yükselen sularla göle döndü.

Bazı iş yeri ve meskenleri de su bastı.

Araçların içi suyla doldu

Çok sayıda şoför, su birikintilerinden geçerken yolda kaldı.

Yarım metreyi aşan su birikintisi nedeniyle kimi araçların içi suyla doldu.

Vatandaşlar güç anlar yaşadı

Özellikle Keçiören ilçesinin Dutluk Mahallesi’nde biriken su, trafiği durma noktasına getirirken, bölgedeki kimi binaların tabanlarını ve bodrum katındaki dairelerini su bastı.

Belediye gruplarının ağır mesai harcayarak ulaşıma açmaya çalıştığı yollardan geçen vatandaşlar ise sıkıntı anlar yaşadı.

“Bir türlü çözülemeyen bir sorun”

Yağmurdan ötürü mağdur olduklarını söyleyen esnaf Mustafa Başaran, “Dükkanın alt taraflarını ve bodrumları tekrar sel bastı. Maddi manevi çok zorluklar yaşıyoruz. Bu sel sorunu, 10 yıldır devam eden, bir türlü çözülemeyen bir sorun. Büyükşehir yahut Keçiören Belediyesi tarafından yardım talep ediyoruz. Buraya ağzına kadar su doluyor. Dükkanların içine kadar su giriyor. Dükkanın alt katında bulunan su depoları ve başka materyaller büyük ziyan gördü. 15 bin liralık ziyanımız var. Büyükşehir bir kısmını karşıladı. Daha evvelki sellerde yaşadığımız mağduriyetler hiç karşılanmadı. Bu yol üzerinde daha fazla ızgara talep ediyoruz. Bir an evvel mağduriyetimizin karşılanması ve bu olayların bir daha yaşanmamasını talep ediyoruz.” dedi.

“1297 araç ve 3 bin 130 çalışanımızla teyakkuz halindeyiz”

Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada ise “Ankara’da apansız başlayan ve 20 dakikada yaşanan ağır yağış sonucunda Belediyemize gelen tüm ihbarlara derhal müdahale edildi. 1297 araç ve 3 bin 130 çalışanımızla teyakkuz halindeyiz. Vatandaşlarımızın da yağışın aksiliklerine karşı dikkatli ve önlemli olmasını rica ederiz.” denildi.

AFAD: Dere yataklarından uzak durun

Öte yandan AFAD, başkentteki şiddetli yağışla ilgili ihtar yaptı.

Cep telefonlarına ileti olarak gönderilen ihtarda “Ankara vilayetinde şiddetli yağış beklendiğinden dere yatakları ve riskli alanlardan uzak durulmalı ve önlemli olunmalıdır.” denildi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.