Avrupa ülkelerine gitmek isteyen vatandaşın Schengen randevu talebine yanıt yok…

Vizelerin ret oranları da yükselişte. Schengen’de ret oranının 2022’de yüzde 15’iken; 2023’te yüzde 50 seviyesine kadar yükseldiği ifade ediliyor.

‘İŞLEMLER EN AZ 2-3 AY’

Milliyet’ten Asena Yatağan’ın haberine göre, vize danışmanlık şirketi yetkilisi Alihan Kara, Schengen randevularının kapalı olduğunu belirterek, “Pandemiden önce ABD iki üç gün sonraya vize randevusu veriyordu, şimdi 1.5 yıl ileri tarihe vize veriyor. Vize çıkarsa da normalde 15 iş günü süren işlemler artık en az 2-3 ayı buluyor. Zaten eskiye göre daha düşük bir oranda vize çıkıyor. Randevular 1-1,5 yıl sonraya verildiği için de vize çıksa da kimsenin işine yaramıyor” dedi.

NEREDEYSE İMKANSIZ

Vize danışmanlık şirketi sahibi Emrah Özdemir ise, evrakların elçiliklere verilmesinin neredeyse imkansız olduğunu kaydetti. Özdemir, “Almanya, İtalya, Fransa, Hollanda, Yunanistan, İspanya, Kanada, Belçika, Polonya, Amerika randevularını almak şu anda neredeyse imkansız. Fransa randevuları kapalı. Yunanistan ağustos ayının sonuna, Amerika Temmuz 2024’e randevu veriyor. Şu anda vize başvurusu yapan bir kişinin hesabında minumum 50 bin TL (2 bin Euro) olması gerekiyor” bilgisini verdi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx