Azerbaycan’dan BM’ye mektup: Ermenistan’ı durdurun

Posted by

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov’un, Ermenistan’ın yasa dışı adımlarına ait Birleşmiş Milletler (BM) Genel Heyeti ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) mektup gönderdiğini açıkladı.

“Ciddi bir tehdit oluşturuyor”

Bakan Bayramov mektupta, Ermenistan tarafından Azerbaycan’ın işgalden kurtarılmış topraklarının mayın ve öbür patlamamış askeri mühimmatlarla kirletilmesine ve bunun önemli bir tehdit oluşturduğuna dikkat çekildiği belirtildi. 15-22 Ağustos tarihleri ortasında yalnızca Laçin bölgesinde Azerbaycan’ın mühendislik tahkimat üniteleri tarafından bin 318 anti-personel mayının tespit edilmesinin, bu tehdidin ne kadar büyük ölçekli olduğunu gösterdiği vurgulandı.

Mektupta ayrıyeten Ermenistan’ın 10 Kasım 2020’de imzalanan üçlü bildirinin ilgili kararına karşıt olarak Azerbaycan topraklarından yasadışı olarak askeri birliklerini çekmediği ve askeri faaliyetlerini durdurmadığı belirtildi. Ermenistan’ın bu hareketleri durdurmanın tersine, Rus barış gücünün süreksiz olarak konuşlandığı Azerbaycan topraklarında yeni muharebe mevzileri oluşturmaya devam etmekte olduğu, güçlendirme çalışmaları yapmakta ve yeni mayınlar döşediği söz edildi.

“Ermenistan’ın savaş hataları durdurulmalı”

Azerbaycan’ın gerçekleştirdiği onarım ve imar çalışmalarına da dikkat çekilen mektupta, Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarına yeni mayınlar döşemesinin bölgede barışın tesisi ve Azerbaycan’ın imar uğraşları için önemli bir tehdit oluşturduğu vurgulandı. Bu bakımdan Ermenistan’ın savaş hatalarının durdurulması ve Ermenistan’ın cezalandırılmalı gerektiği kaydedildi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.