Bakan Özer’den ‘özlük hakkı’ açıklaması!

Posted by

Özer iletisinde 2022 yılının birinci 5 ayında öğretmenlerin ve okul yöneticilerinin mesleksel ve şahsî gelişimine takviye olmak emeliyle verilen doküman sayısının geçen yıla nazaran yüzde 220 oranında arttığını tabir etti.

Özer, “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde muştusunu verdiği Öğretmenlik Meslek Kanunu 14 Şubat 2022 tarihinde Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Böylelikle 60 yıldır lisana getirilen öğretmenlerimize yönelik müstakil bir meslek kanunu hayata geçirilmiş oldu. Bunun kesimi olmaktan ötürü büyük bir memnunluk duyduğumu bilhassa tabir etmek istiyorum. Bu kanun ile öğretmenlik, özel bir ihtisas mesleği olarak tanımlanmış oldu. Öğretmenlerimiz öğretmen, uzman öğretmen ve başöğretmen formunda meslek basamaklarında ilerleyebilecek kazandıkları bu yeni unvanlarla uyumlu bir formda başta maaş artışı olmak üzere yeni özlük haklarına kavuşmuş olacaklar.” sözlerini kullandı.

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Öğretmen Bilişim Ağı üzerinden çevrim içi gerçekleştirilecek bugün başlayan ve 24 Haziran tarihinde tamamlanacak olan Yaz Periyodu Mesleksel Çalışma Programı’nın açılışında öğretmen ve okul yöneticilerine bir ileti yayımladı.

ÖBA ana sayfasına giren tüm kullanıcıları karşılayan bildirisinde Özer, Kovid-19 salgın şartlarında 2021-2022 eğitim öğretim yılını gerekli tüm tedbirleri alarak yüz yüze eğitime orta vermeden tamamlamanın sevincini yaşadıklarını belirterek eğitimin yüz yüze kesintisiz bir biçimde sürdürülmesi için göstermiş oldukları fedakârlıklardan ötürü öğretmenlere başka ayrı teşekkür ettiğini söyledi. 

“YENİ ÖZLÜK HAKLARINA KAVUŞMUŞ OLACAKLAR”

Yalnızca eğitim sisteminin değil bir toplumun da öğretmeni kadar güçlü olduğunu vurgulayan Özer, şunları kaydetti:

“Ne memnun bizlere ki 1 milyon 200 bin öğretmeni ile güçlü bir eğitim takımına sahibiz. Bakanlık olarak öğretmenlerimizi her açıdan desteklemek onların toplumdaki prestijlerini artırmak ve mesleksel gelişimlerini daima kılmak en öncelik verdiğimiz alandır. Bu konuda bu yıl tarihî nitelikte gelişmelere tanıklık ettik. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde muştusunu verdiği Öğretmenlik Meslek Kanunu 14 Şubat 2022 tarihinde Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Böylelikle 60 yıldır lisana getirilen öğretmenlerimize yönelik müstakil bir meslek kanunu hayata geçirilmiş oldu. Bunun modülü olmaktan ötürü büyük bir memnunluk duyduğumu bilhassa tabir etmek istiyorum. Bu kanun ile öğretmenlik, özel bir ihtisas mesleği olarak tanımlanmış oldu. Öğretmenlerimiz öğretmen, uzman öğretmen ve başöğretmen halinde meslek basamaklarında ilerleyebilecek kazandıkları bu yeni unvanlarla uyumlu bir formda başta maaş artışı olmak üzere yeni özlük haklarına kavuşmuş olacaklar.”

Daha evvel yıllık olarak düzenlenen öğretmenlerin mesleksel gelişim eğitimlerinde yeni bir yaklaşımla 3 uygulamayı hayata geçirdiklerini belirten Bakan Mahmut Özer, “Birinci uygulamada Okul Temelli Mesleksel Gelişim Programı’nı hayata geçirdik. Bu program ile her bir okulumuzun kendi öğretmenlerinin eğitim gereksinimlerine yanıt verebildiği bir sistem oluşturduk. Öğretmenlerimiz misyon yaptıkları okul ortamında gereksinim duydukları eğitimleri alarak kendi gereksinimlerini karşılayan bir eğitime katılma bahtı buldular. İkinci uygulama olarak mesleksel gelişim toplulukları oluşturduk. Bu uygulamayla öğretmenlerimizin meslektaşları, akademisyenler, alanında uzmanlar ile buluştuğu, deneyimlerini paylaştığı uygulama temelli bir eğitim yaklaşımını hayata geçirdik. Üçüncü yaklaşım olarak Öğretmen, Yönetici Hareketlilik Programı’nı hayata geçirdik. Bu program ise öğretmen ve yöneticilerimizin düzgün örnekleri yerinde gördükleri ve kendi okullarına aktarabildikleri bir uygulamadır. Böylelikle öğretmenlerimiz ziyaret ettikleri okulun geliştirmiş olduğu olumlu kültürü kendi müşahede ve tecrübeleriyle özümseme ve kendi okullarında hayata geçirme imkânı elde edeceklerdir.” diye konuştu.

“AMACIMIZ, ŞAHSÎ VE MESLEKSEL TEŞEBBÜSLERİNİ DAİMA DESTEKLEMEKTİR”

Öğretmenlerin tüm bu uygulamalarda etkin olarak kullanacakları Öğretmen Bilişim Ağı’nın kurulduğunu da anımsatan Özer, “Öğretmen Bilişim Ağı, öğretmenlerimizin mesleksel gelişimleri için bir buluşma noktası olarak tasarlanarak güzel uygulamaların paylaşılması ve yaygınlaşmasına da katkı sunmaktadır. Gelinen noktada Bakanlığımızca öğretmenlerimizin ve okul yöneticilerinin mesleksel ve şahsî gelişimine takviye olmak hedefiyle verilen doküman sayısı yüzde 220 oranında artmıştır. Ortaya konan tüm bu yaklaşımlarda maksadımız, okul yöneticilerimizin ve öğretmenlerimizin daima yanında olarak siz kıymetli öğretmenlerimizin şahsî ve mesleksel gelişimlerini daima desteklemektir.” dedi.

Tüm bu programlarda kullanılmak için 2022 yılında bu alandaki bütçeyi 2021 yılına nazaran yaklaşık 35 kat artırdıklarını söz eden Özer, mesleksel çalışma programının başarılı geçmesinin temenni etti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.