Bedelli askerlik affının ayrıntıları aşikâr oldu! Kimler yararlanacak, kaç para yatırılacak?

Posted by

Teklife son formu verilerek bugün ya da en geç önümüzdeki hafta başında TBMM Başkanlığına sunulması planlanıyor. Teklifin TBMM tatile girmeden süratle yasalaşması sağlanacak.

BEDELLİ ASKERLİK AFFINDAN KİMLER YARARLANACAK?

Hazırlanan teklife nazaran bakaya, yoklama kaçağı ya da gizli olduğu için bedelli düzenlemeleri kapsamına girmeyen gençler bir keze mahsus olmak üzere maddeden yararlanacak.

Bu şahıslar başvurup bedelini ödemek şartı ile bedelli askerlik yapabilecek. Böylelikle haklarında devam eden yasal süreçler de sona ermiş olacak.

BEDELLİ ASKERLİK AFFINDAN 550 BİN KİŞİ YARARLANABİLİR

Teklifin kapsamına giren genç sayısının ise 550 bin civarında olduğu hesaplandı. Bunların değerli bir kısmının yasa çıktıktan sonra bedelli için müracaat yapması bekleniyor.

BEDELLİ ASKERLEİK AFFINDAN YARARLANANLAR FİYAT FARKI ÖDEYECEK

Bedelli askerlik yapmak isteyenler 2022 yılına nazaran hesaplandığında 56 bin lira ödüyor.

Ancak daha evvelki uygulamalardan yararlananlara adaletsizlik olmaması için, af kapsamında başvuranlar daha yüksek bir para yatırmak zorunda kalacak.

Bugünün sayıları ile ek ödemenin 9-10 bin lira civarında olması bekleniyor.

Ayrıca düzenlemeyle, bedelli askerlik affından yararlanan şahıslar, kaçak olduğu toplam yıla nazaran değişen oranlarda bir sayı ödeyecek. Yani 2 yıl kaçak olan ile 5 yıl kaçak olan tıpkı fiyatı vermeyecek.

BEDELLİ ASKERLİK AFFINDAN YURT DIŞINDAKİ TÜRK VATANDAŞLAR DA YARARLANACAK

Dövizli askerlik hakkı bulunan yurt dışındaki Türk vatandaşlarından daha evvel başvurup fiyatını yatırmayan, süreci yarım kalanlara da af getiriliyor. Yaklaşık 2 bin kişinin bu durumda olduğu belirtiliyor.

ERDOĞAN DUYURMUŞTU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Sayıları 550 bini bulan yoklama kaçağı, bakaya gençlerimize bedelli askerlikten faydalanabilme yolunu açıyoruz. Kaçak yılına nazaran değişen oranlarda bir sayı ilavesiyle askerliğini bedelli yapmak isteyen gençlerimiz askerlik şubelerine başvurabilirler. Bakaya gençlerimizin derdine tahlil getiren bu uygulamanın iyi olmasını diliyorum” demişti.

KAYNAK: SABAH GAZETESİ – TÜRKİYE GAZETESİ

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.