Borsa günün birinci yarısında yükseldi

Posted by

Günün birinci yarısında dalgalı seyreden Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, saat 13.00 prestijiyle evvelki kapanışa nazaran 7,84 puan paha kazanarak 3.399,22’ye çıktı.

Toplam süreç hacmi 44,8 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.

İlk yarıda bankacılık endeksi yüzde 0,93 kıymet kaybederken, holding endeksi yüzde 0,13 bedel kazandı. Kesim endeksleri ortasında en fazla kazandıran yüzde 4,33 ile bağlantı, en çok kaybettiren ise yüzde 3,45 ile finansal kiralama, faktoring oldu.

Analistler, global hisse piyasalarında, güç krizi ve resesyon telaşlarının yanı sıra ABD başta olmak üzere merkez bankalarının sıkılaştırıcı önlemlere devam edeceği beklentileri ile negatif bir seyir izlendiğini söyledi.

Yurt içi piyasaların ise olumlu ayrışmaya devam ettiğini belirten analistler, Avrupa’da güç krizine ait gelişmeler ve ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin bugün yapacağı açıklamaların varlık fiyatları üzerinde tesirli olabileceğini kaydetti.

Analistler, öğlenden sonra ABD’de dış ticaret açığı ve Fed’in Bej Kitap Raporu’nun öne çıktığını tabir ederek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 3.440 puanın direnç, 3.330 düzeyinin dayanak pozisyonunda bulunduğunu bildirdi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.