Çin’deki Covid-19 kısıtlamaları sonrası bilgisayar fiyatlarında artış bekleniyor

Posted by

Canalys isimli bir araştırma firmasının bugün yaptığı açıklamada, Çin’deki Covid-19 kısıtlamalarının 2022’nin ikinci çeyreğinde dünya çapında denetimsiz enflasyon artışına ve ferdî bilgisayar sevkiyatlarında %15’lik bir düşüşe neden olduğunu söyledi.

Canalys yaptığı açıklamada, “2022’nin ikinci çeyreği, Çin’deki Covid kısıtlamaları üretimi engellediği için PC pazarında büyük bir aksamaya neden oldu. Dünyanın en büyük PC pazarlarının birçoklarını yüksek enflasyon denetimsiz etkiledi” dedi.

Canalys, toplam masaüstü ve dizüstü bilgisayar sevkiyatlarının yıllık %15 düşüşle 70,2 milyona düştüğünü söyledi. Bu Covid-19’un birinci vakitleri olan ve daha sert tedbirlerin alındığı 2020’nin birinci çeyreğinden bu yana en düşük düzey oldu.

2022’NİN İKİNCİ ÇEVREĞİNDE BİLGİSAYAR SEVKİYATLARI DÜŞTÜ

Lenovo, üç aylık devirde sevkiyatları %12 düşüşle 17.5 milyon adede düşmesine karşın, dünya çapındaki PC pazarında birinci sırayı korudu. HP’nin sevkiyatları, geçen yıla kıyasla %28 düşüşle 13,5 milyon adede geriledi. 

HP’nin çabucak ardından Dell’in üçüncü sırada yer alıyor. Dell, %5’lik nispeten mütevazı bir düşüşle bilgisayar sevkiyatı 13,2 milyon adede geriledi. Acer ve Asus ise bilgisayar sevkiyatlarında sırasıyla %19 ve %5 düşüş yaşadı.

DİZÜSTÜ VE MASAÜSTÜ BİLGİSAYARLARDA FİYAT ARTIŞI BEKLENİYOR

Canalys, Covid’in tesirlerinin Nisan-Haziran devrinde hasara yol açmasının akabinde bu çeyrekte dal üzerinde ekonomik belirsizlik yaratmaya devam ettiğini kaydetti.

Canalys şirketinin analisti Emma Xu, “Çin’in kilit bölgelerinde ve kentlerinde 2022’nin ikinci çeyreğinde birçok vakit var olan Covid kısıtlamaları, PC’lerin üretimini ve ihracatını önemli formda etkiledi. Şangay, Kunshan ve Jiangsu’daki fabrika ve liman operasyonlarının aksaması, tüm büyük PC satıcıları için siparişlerde değerli gecikmelere yol açtı. Mayıs ayı sonunda üretim ve uyum güzelleşmeye başlasa da, üretim ikinci çeyrekte olağan düzeylerin altındaydı” dedi.

Dünyanın ikinci en büyük PC pazarı olan Çin’de sıfır Covid siyaseti kapsamında sert tedbirler alınıyor. Dövizin artması ve PC sevkiyatının azalmasının önümüzdeki günlerde dizüstü ve masaüstü bilgisayarda fiyat artışına yol açacağı kestirim ediliyor.

KAYNAK: HABER7, FORBES

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.