Fiyatlar yüzde 150 arttı: Otobüs bileti de taksitle satışta

Posted by

Kurban Bayramı öncesi 30 lirayı geçen motorin fiyatlarıyla şehirlerarası seyahat artık lüks. İstanbul’dan Gaziantep’e bayram ziyareti için gidecek dört kişilik bir ailenin en ucuz bilet fiyatı 4 bin liradan başlıyor. Uçakla gidecek bir aile ise geçen yıl 380 lira olan bilete bu yıl yüzde 143 artırımla kişi başı 926 lira ödemek zorunda. İstanbul-Ankara ortası otobüs bileti fiyatları geçen yıl 170 lira iken bugün yüzde 123 artışla 380 liradan satılıyor. Geçen yıl Ankara’ya en fazla 250 liraya satılan uçak bileti ise bu yıl yüzde 146 artışla 616 liraya ulaştı.

Tüm Otobüsçüler Federasyonu Lideri Mustafa Yıldırım, bayram yaklaşırken gelişmeleri kıymetlendirdi. Yıldırım, pandemi öncesi otogardan günde 2 bin 500 otobüs çıkarken bu yıl bu sayının bin 400’e kadar düştüğünü hatırlattı. Geçen haftalarda Pamukkale Seyahat’in Ziraat Bankası ile anlaşarak başlattığı taksitli bilet satışlarının ise tüketiciden ağır ilgi gördüğünü anlatan Yıldırım, şunları söyledi:

“Yolcunun alım gücü çok düştü. Bizim de maalesef fiyatlarımız ikiye katlandı. Zira akaryakıt dörde katlandı. Bunun yanı sıra, otoyol, işçi, kira, araç bakımı üzere bütün kalemlerimizde ortalama yüzde 100 artışlar oldu. Bilet fiyatları vatandaşın alım gücünü aşınca firmalarımız bankalarla anlaşıp taksitle bilet satmaya başladı. Bu uygulama ağır talep görüyor.”

UZUN YOL CAN YAKIYOR

Gaziantep’in mahallî firmalarından SEÇ Turizm yetkilisi Fikret Obura ise uzun aralarda durumun daha acı olduğunu belirterek şunları söyledi: “Gaziantep’ten çıkan bir otobüs gidip gelirken 19 bin 500 liralık mazot yakıyor. Öteki masraflarla 25 bini geçiyor ve para kazanma talihiniz kalmıyor uzun yolda. Yolcu artırıma alıştı. Yolcu da biliyor mazotun fiyatını bize hak veriyor, lakin durumları çok berbat. Bilet fiyatını 500 lirada tutuyoruz. Ancak 4 kişilik bir aile gidiş gelişe 4 bin TL harcayacak. Bu reva mıdır bu vatandaşa?”

Öte yandan giderek yaygınlaşan taksitli bilet satışının ise küçük şirketler için sıkıntı olduğunu belirten Obura “Bir de banka kurulu ödersek biteriz” diyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.