Hitler’i yüceltmek için özel araç plakaları almışlar

Posted by

Belçika basınındaki haberlere nazaran, Belçika Eşit Fırsat Merkezi (Unia), kimi çok sağ kümelere mensup bireylerin “Heil Hitler” anlamındaki “HH” ibaresi bulunan plakaları kullandığı tarafında şikayetler aldı.

Ayrıca bir araç sahibinin “RAS-88″ uzantılı plaka aldığı, 88’in alfabede H harfinin sekizinci sırada bulunması nedeniyle seçildiği, “RAS” ibaresinin ise Hollandaca “ırk” manasına geldiği söz edildi.

1000 avro ödenerek alınan özel plakalarla Nazizm ve Hitler’in yüceltildiğini belirten Belçika makamları, plakaların iptal edileceğini belirtti.

Unia Yöneticisi Els Keytsman, ortada bir çeşit Yahudi zıtlığı bulunduğunu, plaka tahsis eden ünitelerle temasa geçtiklerini söyledi.

Ulaştırma Bakanı Georges Gilkinet ise bundan bu türlü daha fazla sayıda “uygun olmayan” plakanın araçlara verilmesini engelleyeceklerini kaydetti.

Gilkinet, “Kasıtlı olsun olmasın, ırkçı ve yabancı düşmanı iletilere müsaade verilemez. Bu tıp plakaların kullanılmasını öğrendiğimde şoke oldum.” dedi.

Gilkinet, plaka tahsis prosedürlerini sıkılaştıracaklarını, yasaklı ibarelerin bulunduğu “kara listenin” istihbarat ünitelerinden alınacak değerlendirmeyle genişletileceğini açıkladı.

Belçika’da tahsis edilen bir araç plakası iptal edilemiyor. Araç sahiplerinin plakaları kendi istekleriyle iptal etmeleri gerekiyor. Yetkililerin, bu tıp tartışmalı ibarelerin bulunduğu plakaların sahipleriyle irtibata geçerek orta yolu bulmaya çalışacağı belirtiliyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.