Hukukçu Amsterdam: FETÖ okulları ABD iktisadından 4 milyar dolar kazanıyor

Posted by

Robert Amsterdam’ın, Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) ABD’deki okul yapılanmasını ve bunlar aracılığıyla yaptığı yolsuzlukları anlattığı “Empire Of Deceit: Vol II: Web of Influence (Etki Ağı) isimli ikinci kitabının tanıtımı İstanbul’da yapıldı.

Aynı vakitte hukuk firması Amsterdam Partners’ın (LLP) sahibi de olan Robert Amsterdam, Beşiktaş’taki bir otelde düzenlenen tanıtımda, uzun yıllar süren önemli araştırmalar sonunda ortaya konulan kitabın, FETÖ’nün kestirim edilen yolsuzlukları ve tesir alanının yalnızca bir kısmını ele alabildiğini söyledi.

Kitapta FETÖ okullarına odaklanıldığını lisana getiren Amsterdam, “Şunu söyleyeyim ki yalnızca Gülen okulları, örgüt için hayati bir organ üzere. Bu hem ekonomik açıdan değerli hem de örgütlenme açısından. Neredeyse, iddia edilen 4 milyar dolarlık bir iktisattan bahsediyoruz. Bu okullardaki iktisat, Amerikan iktisadından, vergi mükelleflerinin cebinden gidiyor ve 250 okul bu paralarla finanse oluyor. 700 sayfalık kitapta FETÖ’nun bu sahtekarlıkları yer alıyor.” dedi.

Amsterdam, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’e biat eden okulların kültürel tertipler sayesinde kurulduğunu ve güçlendiğini anlattı.

Rumi Forum üzere tertiplerin Amerikalılar tarafından FETÖ’ye bağlı olarak tanınmadığına dikkati çeken Amsterdam, FETÖ üyelerinin bu sayede siyasete girerek, siyasetçilerle güçlü ilgiler kurduklarını kaydetti.

“Gülen Örgütü inşaat maliyetlerini artırarak gelir elde ediyor”

Amsterdam, okullarda dönen paraların yasa dışı ve şeffaflıktan uzak olduğunun altını çizdi.

İlk kitabının ABD’de büyük yankı uyandırdığını aktaran Amsterdam, “ABD Eğitim Bakanlığı yeni bir bütçe getirdi ve Bakanlık birinci kitabımızı okuduktan sonra aslında işleri zorlaştırdı. Çok önemli düzeyde şeffaflık getirmek zorunda kalacaklar. Bunlar çok değerli zira emlak kontratları de buna dahil. Gülen Örgütü inşaat maliyetlerini artırarak gelir elde ediyor.” tabirlerini kullandı.

FETÖ firarisi Enes Kanter’den de bahseden Amsterdam, şöyle devam etti:

“ABD basınında Enes Kanter’in Gülen münasebeti ortaya konmuyor. Hiç kimse Gülen münasebetine dokunmuyor. Her ana akım medyaya çıktıktan sonra ilgi alımlı bir şey bulduk. Enes Kanter Özgürlük Vakfı, Arlington firmasıyla tıpkı adresi kullanıyor. Bunlarla bağlantısı ne? Kendisi ailesini reddetmiş birisi ve birçok Amerikalı siyasetçiyle fotoğraf çekildi. Kimse ona Gülen’le ilgisi ya da Türkiye’deki darbeyle ilgili soru sormamış. Enes Kanter aslında şarlatanlık yapıyor. ‘İnsan hakları savunucusuyum’ diyor. Hem tarikat üyesi olup hem insan hakları savunucusu olamazsın.”

Amsterdam, FETÖ’nün silah ticareti işine de bulaştığını varsayım ettiklerini belirterek, “Silah firmalarıyla bağlantı neden? Birçok araştırma onların silahlarının Suriye’ye gittiği görüşünde. Bunu Gülen Örgütü’nün ana yöneticileri yapıyor. Takımımız tarafından bunlar tekrar değerlendirilip tahlil edilecek.” dedi.

“FETÖ, ABD sistemi için bir kanser”

FETÖ okullarının bir öteki hukuksuzluğunun daha olduğunu vurgulayan Amsterdam, şu tabirleri kullandı:

“Gülen okulları beyaz vergi mükelleflerinin parasını alıp, okullarında beyaz çocuklara ayrıcalık gösterip, siyahi ve azınlık çocuklarını almıyor. Tüm bunlar Amerika unsurlarına karşıt. Türkiye artık buna bir ‘dur’ demeli. Bu nizam bir ay hatta bir gün bile devam etmemeli. Türkiye artık hakkını arama konusunda daha avantajlı bir durumda.”

Amsterdam, FETÖ’nün karışık bir küme ve mafyanın kendisi olduğunu aktararak, “FETÖ tahminen de en tehlikeli mafya. Birebir vakitte ABD için güvenlik tehdidi. En yoksuldan bile para çalan bir mafya. Birinci kitapta tüm ayrıntılar var. FETÖ, ABD sistemi için bir kanserdir. Birebir vakitte bir dış siyaset sorunu. Nasıl bir tertip kurucusunun silah satıcısı ile irtibatı olabilir?” biçiminde konuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.