İran’dan ABD’ye meydan okuma: Yaptırım kararına süratli ve sert bir biçimde yanıt vereceğiz

Posted by

İran Dışişleri Bakanı Nasır Kenani, ABD’nin, İran’a petrol ve petrokimya eserlerinin ticaretinde takviye sağlayan altı şirketi yaptırım listesine almasına reaksiyon gösterdi.

Nasır Kenani, “Beyaz Saray’ın yaptırımlara olan bağımlılığı ve bunların araçsal kullanımı Amerikan tahakküm sisteminin bir göstergesidir. Bu ülkede hükümetlerin değişmesi yaklaşımlarında hiçbir farka sebep olmuyor. Biden idaresinin yetkilileri tekraren Trump’ın azamî baskı siyasetini başarısız ve etkisiz bir siyaset olarak nitelendirdi fakat pratikte bu politikayı sürdürdüler. Hatta nükleer muahedeye geri dönüş müzakerelerinde dahi bu sonuçsuz yaptırımlardan geri adım atmadılar. İran, Beyaz Sarayın yaptırımların devam etmesi konusundaki ısrarına süratli ve sert bir biçimde yanıt verecek” tabirlerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı ve Hazine Bakanlığı’ndan dün yapılan açıklamalarda, İran ile ilişkili altı şirkete yaptırım kararı alındığı açıklanmış, petrol ve petrokimya eserlerinin İran’dan Doğu Asya’ya ihracatına yardımcı olan dördü Hong Kong’da, biri Singapur’da ve biri Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) olmak üzere toplam altı şirketin yaptırım listesine eklendiği belirtilmişti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.