John Boyne’dan Gökyüzüne Uzanan Merdiven

Posted by

Çizgili Pijamalı Çocuk’tan tanıdığımız John Boyne’un kalemini tepe noktasına tırmandıran Gökyüzüne Uzanan Merdiven, diğerlerinin kıssalarını avlayarak kendine mâl eden saplantılı bir muharririn portresini çiziyor.

Başarıya ulaşmak için her yolu mubah gören zeki ve acımasız bir müellifin edebiyat etraflarında tutunabilmek için neleri göze alabileceğini gösteren bu ustalıkla tasarlanmış roman, fikir ve sanat yapıtlarındaki intihal problemine da dikkat çekiyor.

Samimiyetsiz manzaralar

Yayıncılık dünyasının dinamiklerini anlamak ismine çok kıymetli paylaşımlarda bulunan kitap; hırsları, zaafları ve bastırılmış istekleri uğruna yıldızı bir anda parlayan yahut ışık suratında sönen müelliflerin çalkantılı hayatlarından, ışıltılı lakin bir o kadar da samimiyetsiz görünümler sunuyor.

Gökyüzüne Uzanan Merdiven

Zamanla ”neslinin en maharetli İngiliz yazarı” olarak anılmaya başlanacak bir adamın seksenlerin sonundan iki binli yıllara uzanan müelliflik mesleğini odağına alan Gökyüzüne Uzanan Merdiven, şöhret ve muvaffakiyet hırsının insanın gözünü ne derece karartabileceğini gösteriyor.

”Herkesin bir sırrı vardır,” fikriyle okurun içinde pusuda yatan merak dileğini uyandıran John Boyne, kusursuz bir ruhsal romana imza atıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.