Marmara Gölü’nü kurtaracak proje açıklandı

Posted by

Manisa’nın Salihli, Saruhanlı ve Gölmarmara ilçeleri sonlarındaki ‘Ulusal Kıymete Sahip Sulak Alan’ tescilli, ‘kuş cenneti’ olarak bilinen Marmara Gölü, son 2 yıldır yaşanan su kaybı nedeniyle kurudu. Zirveli pelikan ve karabatak üzere jenerasyonu tehlikede 101 farklı çeşitten 20 bin su kuşuna konut sahipliği yapan gölde, kayıklar karaya oturdu, balıkçılık bitti. Yerinde derin yarıkların oluştuğu göl, ayrıyeten çiftçilerce işgal edilip tarıma açıldı.

JANDARMA KOMANDOLAR NÖBET TUTTU

Paylaşım konusunda anlaşamayan çiftçilerin ortasında sık sık tartışmalar da yaşandı. 4 farklı arazi hengamesinde 1 kişi hayatını kaybetti, 2 kişi yaralandı. Bölgede önlemler artırılırken, jandarma komandolar gölde nöbet tutmaya başladı.

Devlet Su İşleri (DSİ) 2’nci Bölge Müdürü Birol Çınar, kurumasının akabinde arazi kavgalarına neden olan Marmara Gölü’nü orta ve uzun vadede kurtaracak projeyi açıkladı. Çınar, 22 Haziran’da ön yeterlilik başvurusu yapılan, 25 Ağustos’ta da ihaleye çıkacak projede, Bozdağ’dan akan suyun 25 milyon metreküpünü Ahmetli, Koşul, Tabakçayı, Kurşunlu, Gümüş regülatörleri vasıtasıyla mevcut Kendirlik Besleme Kanalı üzerinden göle getireceklerini söyledi.

Çınar, açıklamasına şöyle devam etti:

“Gölmarmara’ya su transferini sağlayacak, orta ve uzun vadede kurtaracak proje çalışmalarımız tamamlandı. Projede, 5 regülatör vasıtasıyla Bozdağ’dan akan 25 milyon metreküp suyu, Marmara Gölü’ne getireceğiz. Projenin ön yeterlilik başvurusu sürecini gerçekleştirdik. Bu çeşit projelerin ne vakit başlayacağına dair net bir tarih vermek yanlışsız değil. Bu türlü büyük projelerde olağan kaidelerde çok önemli bir planlama, gerisinden proje ve sonrasında inşaat evresine geçmemiz gerekirken, gölün kıymetini bildiğimizden planlamayı çok süratli tamamlayıp proje mühletini mümkün olduğunda kısalttık. Elimizden gelen uğraşı gösteriyoruz. Bu orta ve uzun vadede Marmara Gölü’nü kurtaracak proje, ajandamızın birinci sırasında. Kısa vadede aslında bol yağış yağması ve kaçak kullanımın yapılmamasını sağlayacağız” diye konuştu.

KAYNAK: DHA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.