Ruslar Muğla’ya yatlarını çekti: Tek inançlı liman Türkiye

Posted by

Rusya ile Ukrayna ortasındaki savaş devam ederken Rus milyarder iş adamlarına da yaptırımlar uygulandı.

Yaptırımlar sonrasında gözünü Türkiye’ye çeviren milyarderler, uluslararası sulardaki milyon dolarlık yatlarını Muğla kıyılarına yanaştırdı.

Rus milyarderler ortasında yer alan Roman Abramovich, savaşın akabinde başta AB, İngiltere, ABD, Kanada üzere çok sayıda ülkenin uyguladığı ekonomik ambargo sonrası Mart ayının sonlarında dünyanın en büyük yatları ortasında gösterilen Eclipse’yi evvel Marmaris’e akabinde Fethiye Göcek açıklarına, My Solaris’i de Bodrum limanına demirlemişti.

Güvenli liman olarak yalnızca Türkiye kaldı

Ege ve Akdeniz çanağında Rus milyarderlerin muhteşem lüks yatları için tek inançlı liman olarak kalan Türkiye ve bilhassa Muğla kıyı şeridine çok sayıda ultra lüks yatlar demir attı.

Özellikle Fethiye Göcek koylarında dolaşan binlerce lüks yatır yanında küçük ölçekli Rus yatları da yüzlerce koya demir attı.

Milyon dolarlık lüks yatların büyükleri; Zeytin Ada, Göcek adası, Yassıca Ada üzere Göcek’e yakın ada açıklarında demir atarken küçük ölçekli yatlar; Domuz adası, Bedri Rahmi Koyu, Tersane Adası, Hamam Koyu, Killebükü Koyu ve Martı koyu üzere koylarda bulunuyor.


Eclipse yatının özellikleri şaşırtıyor

Rus milyarder Roman Abramovich’in üstün lüks yatı Eclipse Mart ayında Marmaris’e gelmiş, Nisan ayında Marmaris’ten ayrılarak Fethiye Göcek koyu açıklarına demir atmıştı.

Uzun müddettir Göcek koyu açıklarında demirli bekleyen Eclipse yatı, 64 metre uzunluğunda ve 22 metre genişliğinde.

6 katlı mega yat, 2010 yılında yaklaşık 340 milyon Euro’ya mal oldu.

Dünyanın en büyük yatlarından birisi olarak kabul edilen Eclipse üzerinde iki adet helikopter pisti ve yüzme havuzunun yanı sıra lüks süit odalar, küçük denizaltı ile spor salonu bulunuyor.

Göcek koyu açıklarında demirli bekleyen Eclipse yatında hareketlilik gözlenmezken, uzun müddettir tıpkı noktada demirli olduğu öğrenildi.

My Solaris de Bodrum’da

Rus milyarder Roman Abramovich’in My Solaris isimli yatı Mart ayında Bodrum’a geldi. My Solaris yatı Yalıkavak açıklarında hala demirli duruyor.

Bermuda Adaları bayraklı 139 metre uzunluğunda, 26 metre genişliğindeki yatta, helikopter pisti, yüzme havuzu da bulunuyor.

Göcek’e hareket eden bot ve teknelere rastlanmadı

Göcek koylarında binlerce lüks yat dolaşırken, Zeytin Ada etrafında Rus işadamlarına ilişkin yatlar demirli duruyor.

Rus Bayraklı ultra lüks yatların uzun müddettir beklediği öğrenilirken yatlardan alışveriş için Göcek’e hareket eden bot ve teknelere rastlanmadı.


Jeff Bezos’un ultra lüks yatı da Göcek Adası’nda

Dünyanın en varlıklı iş insanları ortasında yer alan Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un ultra lüks yatı da Göcek Adası’ndaki özel marinada demirli bekliyor.

Daha çok milyarder işadamlarına haftalık 1-1,5 milyon dolara kiralanan Almanya’da 2016 yılında üretilen Flying Fox muhteşem lüks yat, 136 metre uzunluğunda 22,5 metre genişliğinde.

12 metrelik yüzme havuzu bulunan yatta iki helikopter pisti, restoranlar, cümbüş merkezleri bulunuyor.

Biri ana süit, 10’u VIP olmak üzere 11 kabinde birebir anda 22 konuk ağırlanan yatta havuz, jakuzi, spa, spor salonu, su sporları, sinema imkanı da bulunuyor.


Göcek koylarında Türk ünlüler de tatil yapıyor

İHA’nın haberine nazaran; yüzlerce koya sahip Göcek koylarında tarihin en fazla tekne yoğunluğu yaşanırken, irili ufaklı benlerce tekne koylarda dolaşıyor.

İçlerinde ABD ve İngiliz bayraklı çok sayıda lüks yatların bulunduğu koylarda Türk ünlüler de tatil yapıyor.Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.