Salgın sürecinde e-ticarete ilgi arttı

Posted by

Elektronik ticari teşebbüslerin denetim altına alınması gerektiğini söz eden Dokuz, “E-ticaret pandemiyle ivme kazandı, olağan artış suratının 4-5 katına çıktı. E-ticaretin artması da e-ihracatın artmasına sebep oldu. Hem pazar büyüdü hem de çok fazla satıcımız e-ihracata yöneldi ve elektronik ticaret yapıyor. Bu ihracatla ülkeye katkı sağlıyor ve ülke iktisadı için çok kıymetli konu” diye konuştu.

Dokuz, e-ticaret ve e-ihracat hususlarında Anadolu vilayetlerinde eğitim, konferans ve düzgünleştirme çalışmalarının yapıldığını, dernek olarak da bu çalışmaları desteklediklerini lisana getirdi.

E-TİCARETLE 400 BİN TEŞEBBÜSÇÜ UĞRAŞIYOR

Türkiye’de 400 bin civarında e-ticaretle uğraşan girişimcinin bulunduğuna işaret eden Dokuz, şunları kaydetti:

“Bunların hepsi küçük çaplı başlamışlar ancak büyüme potansiyeli olan çok fazla e-ticaret siteleri. Teşebbüsçüler de çok fazla ve çok alanlarda teşebbüslerde bulunuyorlar. Girişimcilerimiz hiç ummadığınız bahislerde heyecan veriyor. Muvaffakiyet öyküleri gördüğünüzde teşebbüsçüler daha da artıyor. Girişimcilerin artması da yeni kategorilerin, hizmetlerin büyümesine sebep oluyor. E-ticarette potansiyel çok büyük, hacim çok süratli büyüyor. En ufak bir eseri, dükkanı, mağazası olan ikinci bir mağaza, ikinci bir iş yeri olarak görüp ticaretini elektroniğe taşıyor ve ihracat yapabiliyor.”

Türk girişimcilerin e-ticarette yoğunlukla dokuma, ayakkabı ve aksesuar eserlerinin satışını gerçekleştirdiğini anlatan Dokuz, Ticaret Bakanlığının bu alana yönelik düzenlemelerinin rekabet ve markanın korunması açısından değerli olduğunu vurguladı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.