Senegal’den Tunus’taki düzensiz göçmen tartışmalarına ilişkin açıklama Açıklaması

Senegal Dışişleri Bakanlığı, Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said’in ülkesine göç eden Afrikalıların kontrol altına alınması gerektiği yönündeki açıklamasının ardından bu ülkedeki gelişmelerin izlendiğini bildirdi.

Senegal Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Tunus’ta ikamet eden vatandaşlarımızın durumunu yakından izliyoruz. Şimdiye kadar vatandaşlarımıza yönelik bir olay cereyan etmedi.” ifadesi kullanıldı.

Tunus’tan Senegal’e dönmek isteyen vatandaşlara yardımcı olunacağı kaydedilen açıklamada, ilgili vatandaşlardan gerektiğinde Senegal’in Tunus Büyükelçiliğine başvurmaları istendi.

Tunus Cumhurbaşkanı Said’in açıklamaları

Tunus Cumhurbaşkanı Said, 22 Şubat’ta yaptığı açıklamada, Sahra Altı Afrika ülkelerinden gelen düzensiz göçle “Tunus’un demografik yapısının değiştirilmesinin hedeflendiğini” belirterek, bunun kontrol altına alınması için gerekli tedbirlerin uygulanması çağrısında bulunmuştu.

Afrika Birliği (AfB) Komisyonu Başkanı Musa Faki Mahamat yaptığı açıklamada, söz konusu ifadeleri “şiddetle kınandığını” bildirmişti.

Açıklamada, “Kökenleri ne olursa olsun göçmenlere onurlu şekilde davranılırken uluslararası hukuka saygı gösterilmesi ve insanlara zarar verecek her türlü nefret söyleminden veya ırkçılıktan kaçınılması gerektiği” vurgulanmıştı.

Tunus’un AfB üyesi olduğu hatırlatılan açıklamada, özellikle üyeler dahil tüm ülkelerin uluslararası hukuk kapsamında göçmenlere karşı yükümlülüklerini yerine getirmesi çağrısı yapılmıştı.

Her yıl binlerce Afrikalı düzensiz göçmen, daha iyi bir yaşam umuduyla deniz yoluyla Avrupa’ya ulaşmak için Tunus’a geliyor.

Uzun yıllar Tunus’ta göçmen mahallelerinde yaşayan Sahra Altı Afrika ülkelerinden gelen göçmenlerin bir kısmı Avrupa’ya ulaşmayı başarırken bir kısmı ise denizde can veriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir