‘Serbest Gazeteci Ağı’ kuruldu

Posted by

Hür gazetecilerin iş, irtibat ve eğitim platformu olan serbestgazeteci.com, Botan International şirketi tarafından kuruldu.

Gazeteciler bu online platforma; hangi vilayette yaşadığını, hangi kategori ve lisanlarda gazetecilik yaptığını, hangi günler çalışmak için müsait olduğunu yazarak haberlerini ekleyebiliyorlar.

Tüm gazetecilerin haberleri “Serbest Gazeteci Haberleri” kategorisinde yayınlandığı için tüm kayıtlı gazetecilerin yayınladığı haberler birebir sayfadan görülebiliyor.

Serbest gazeteciler ile çalışan kurumlar kolay bir arama motoru ile hangi vilayette, hangi gazetecinin, hangi kategorilerde haber yaptığını görüp onlara iş teklif edebilirler. Ayrıyeten özgür gazeteciler de “haber fikri formu”nu doldurarak kurumlara haber yapma teklifinde bulunabiliyorlar. Sitenin “nasıl yararlanabilirim?” sayfasında bu bilgiler yer alıyor.

SERBEST GAZETECİ NASIL YARARLANIR?

İşveren medya kuruluşlarının çabucak ulaşabileceği bir profil oluşturabilir. Bu profilde nerede habercilik yaptığını, hangi lisanlarda yaptığını, hangi alanda (video-haber, podcast, foto-haber, fikser) çalıştığını gösterebilir.

Serbest Gazeteci tek linkle toplumsal medya hesaplarını, örnek haberlerini, kısa biyografisini, bildiği lisanları, kullandığı ekipmanları ve çalıştığı yeri gösterebilir. Böylece profilini CV-Blog olarak kullanabilir.
İşveren medya kuruluşlarına “haber fikri formunu” doldurarak haber önerebilir ve iş alma bahtı yakalayabilir.

Yayınlanan haberinin kısa özetini yayınlayıp link ile tamamını okumaya davet edebilir (yayınlanan medya organına trafik aktarılır). Bu haber özeti gazetecinin profilinde yer aldığı üzere, bütün özgür gazetecilerin haberlerinin yayınlandığı “Serbest Gazeteci Haberleri” kategorisinde de yer alır. Orada öbür tüm hür gazetecilerin haberlerini de tek linkle görebilir.

Diğer hür gazeteciler ve kurumlar ile mesajlaşabilir.

Çalışma takvimini işaretleyerek hangi günler iş için uygun olduğunu gösterebilir.

Bir mühlete dağılan bir iş yapılması durumunda, Botan International Medya Ltd. Şti. patron medya kuruluşu ve hür gazeteci “aracılık sözleşmesi” ışığında SGK sigortası yapılır. Ödemeler faturalandırılır. Tamamlanmış iş tesliminde aracı şirket aracılık yapıp ödemeleri faturalandırır.

Botan International’in Hudut Tanımayan Gazeteciler (RSF) partnerliğinde Diyarbakır’da kurduğu ofiste; ses ve görüntü kayıt stüdyosu, haber odası, söyleşi odası hizmetlerinden fiyatsız yararlanabilir (haftanın 7 günü resmi iş saatlerinde).

Medya eğitim kuruluşları; NewsLabTurkey, Atölye Bia ve Botan International’den fiyatsız medya eğitimleri talep edebilir. Medya eğitim ilanlarını kurumsal profillerinden takip edebilir.

Serbest Gazeteci yayınlanmasını önemsediği bir haber hazırladığında lakin yayıncı kuruluş bulamadığında geniş haberinin temel öğelerini barındıran bir haberi “Serbest Gazeteci” etiketi ile yayınlayabilir. Böylece medya kuruluşları istediğinde bu haber onlar için genişletilip gönderilebilir. Bir medya organında haber yayınlama fırsatı bulamamış, hür gazeteciliğe yeni başlamış şahıslar de bu kategorideki haberler ile haber hazırlama potansiyellerini gösterme fırsatı bulurlar. Bu haberler öbür tüm hür gazetecilerin haberleri ile birebir kategoride yayınlanır.

MEDYA KURULUŞU NASIL YARARLANIR?

Tüm gazetecileri arama motoru aracılığı ile kolay kolay bulabilir, gazetecinin çalışma takvimini, yaptığı haberleri, bildiği lisanları ve çalışma sistemini görebilir. İş teklif edebilir.

Açacağı kurumsal bir hesapla tüm vilayetlerdeki hür gazetecilerden “haber fikri formu” aracılığı ile haber teklifi alabilir.

Botan International Medya Ltd. Şti. ile aracılık kontratı yaptıktan sonra, tüm aracılık hizmetlerini (vergi ödeme, telif mukavelesi, sigortalama) Botan International Medya Ltd. Şti. yaptırıp fatura alabilir.
Medya eğitim kurumları, medya eğitimi için müracaat alabilir. (HABER MERKEZİ)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.