Sputnik’te grev 2’nci gününde: Grev kırıcı olmayın

ANKARA – Sputnik Türkiye çalışanlarının, toplu iş sözleşmesi sürecinde iş verenin anlaşmadan uzak tavrı ve sendikalı 24 çalışanın işten çıkarılmasının ardından başlattıkları grev ikinci gününde.

Sputnik’in Ankara’daki ofisi önünde çok sayıda meslek örgütü temsilcisinin katılımıyla iş verene tepki gösterildi. “Sendika haktır”, “İşten atılan işçiler geri alınsın” sloganları eşliğinde Türkiye Gazeteciler Sendikası Başkanı Gökhan Durmuş açıklama yaptı.

‘GREV KIRICI OLMAYIN’

İşverenin hukuk dışı uygulamaları, çözümsüzlük dayatmaları nedeniyle Sputnik’te greve başlandığını ifade eden TGS Başkanı Gökhan Durmuş, grev sürecinde çalışmaya devam eden gazetecilere de seslendi. İşten atılan işçilerin geri alınmasını talep eden Durmuş’un açıklaması şu başlıklarda sıralandı:

24 ÜYEMİZİ İŞTEN ATTILAR: Yıllardır maruz kaldıkları düşük ücret politikasına dur diyen Sputnik çalışanları sendikamıza üye oldu. Tek amaçları, verdikleri gayret ve emeğin karşılığında daha iyi bir ücret almak. Bu doğal, iyi ve yasal olan niyete karşılık işveren temsilcileri aylarca süren oyalamanın ardından kanunlarımızı ve Anayasamızı çiğnedi. İşyerinde kurdukları ikna odaları ile sendikasızlaştırma operasyonuna başladı. Denedikleri her yol başarısızlıkla sonuçlandı. Sputnik Türkiye ofisinde çalışan meslektaşlarımızın birliğini bozamadılar. Son çare, aralarında işyeri temsilcimiz de olan 24 üyemizi işten attılar. Böylece sendikalaşmayı bitireceklerini sandılar. Ama gelin görün ki yine buradayız. İşten atılan üyelerimizle buradayız. Bu şekilde korkutmayı amaçladıkları üyelerimizle buradayız.

GREV KIRICI OLMAYIN: İçeride kalanlar ise işveren temsilcileri, yöneticiler ve ne yazık ki mesleki dayanışmanın önemini henüz bilmeyen çalışanlar. İşveren temsilcileri ve yöneticiler size sesleniyorum, eğer bu kanunsuz eylemlerinize devam ederseniz bu ülkede yasaların olduğunu, yaptığınızın suç olduğunu çok yakında göreceksiniz. Çalışmaya devam edenlere sesleniyorum. Size ne verildi ya da ne teklif edildiyse bu grevi kırmak içindir. Yeriniz işçi sınıfının yeri, grevdeki arkadaşlarınızın yanıdır. Hiçbir makam ya da para, mesleki dayanışmadan kıymetli değildir. Ayrıca buradan kadrolu olmayıp program yapan meslektaşlarıma sesleniyorum. Program yapmayın, grev kırıcı olmayın. Bu ne ahlaka ne yasaya ne de meslek ilkelerine sığar.

TÜRKİYE İLE İLGİLİ HABER YAPMAYIN: Bu grevi kırmak için Moskova’da işe alınan Türkiye vatandaşı meslektaşlarıma sesleniyorum: Türkiye ile ilgili haber yapmayın, grev kırıcısı olmayın. Dayanışmaya elbet sizin de ihtiyacınız olur. Yeriniz, grevdeki meslektaşlarınızın yanıdır. Son olarak Sputnik dinleyici ve okurlarına sesleniyorum: Yıllardır sizlere bu kaliteli işleri yapan gazetecileri yalnız bırakmayın, dayanışma gösterin. Bu gazeteciler sizlere yeniden kaliteli haberlerin ulaşmasını sağlayacak olanlardır.

KAZANACAĞIZ: Bu uyarıları yapıyoruz diye kimse yanlış anlamasın. Moralimiz de inancımız da güçlü! Sputnik’i Sputnik yapanların tamamı burada. Bu grevin başarıyla sonuçlanacağına hiç kimsenin şüphesi olmasın. Bu grev Türkiye’de güvencesiz ve düşük ücretle çalıştıran tüm gazetecilerin grevidir. 24 üyemiz işe geri alınacak, taleplerimiz kabul edilecek ve toplu iş sözleşmesi imzalanacak. İşte o zaman buraya astığımız grev pankartı inecek. Kazanacağız, çünkü haklıyız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx