Stellantis, net kar ölçüsünü açıkladı

Posted by

Stellantis açıklamasına nazaran, 2021 yılında kurularak küresel otomotiv ve mobilite dünyasının en büyük kümeleri ortasında yer alan şirket, yenilikçi, sürdürülebilir tahliller ve mobilitenin geleceğine form verecek çalışmalarıyla 2022 yılının birinci yarısını geride bırakırken finansal sonuçlarını açıkladı.

“Dare Forward 2030” (2030’a Cesaretle) stratejik planı ile çıktığı yolda Stellantis, 2022’nin birinci 6 aylık periyodunda, geçtiğimiz yılın birinci yarısına nazaran önemli büyüme sayıları elde ederek kıymetli bir muvaffakiyete imza attı.

Açıklamaya nazaran, güçlü net fiyatlandırma, uygun araç çeşitliliği ve olumlu kur tesiriyle 2021’in birinci yarı Pro Forma sayılarına kıyasla yüzde 17 artışla 88 milyar avro net gelir elde etti.

2021 yılının birinci yarısına nazaran yüzde 44 artışla 12,4 milyar avro düzeltilmiş faaliyet geliri ve yüzde 14,1 marj ile beş bölgenin tamamında çift basamaklı marjlar yakaladı. 2021 yılının birinci yarısına nazaran yüzde 34 artışla 8 milyar avro net kar elde edilirken, birebir devirde 5,3 milyar avro endüstriyel özgür nakit akışı sağladı. Ayrıyeten 59,7 milyar avro ile güçlü endüstriyel mevcut likidite sağladı.

Stellantis, EU30 pazarında batarya elektrikli araç (BEV) satışlarında ve düşük emisyonlu araç (LEV) satışlarında ikinci sırada yer aldı. ABD pazarında ise düşük emisyonlu araç (LEV) satışlarında üçüncü oldu. Globalde ise batarya elektrikli araç satışları yıl bazında yaklaşık yüzde 50 artarak 136 bin adede ulaştı. Şirket şimdiki haliyle 20 elektrikli araç (BEV) sunuyor ve 2024 yılına kadar 28 elektrikli araç daha pazara sunacak.

Dare Forward 2030 (2030’a Cesaretle) stratejik planı tüm süratiyle süren Stellantis bu stratejisini batarya elektrikli (BEV), şarj edilebilir hibrit (PHEV) ve yakıt hücreli elektrikli araçları içeren düşük emisyonlu araçların (LEV) rekor karlılığı ve hızlanan satışlarıyla destekliyor. Stellantis’in 2022’nin birinci yarısındaki başarılarında rol oynayan anahtar yapılanmalar, “Güçlendirilmiş Batarya Ekosistemi”, “Global Mobilite Liderliği”, ve “Dönüşüm Ortaklıkları” olarak açıklandı.

“Dare Forward 2030 (2030’a Cesaretle) stratejik planımız kapsamında ilerliyoruz”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Stellantis Üst Yöneticisi (CEO) Carlos Tavares, “Zorlu bir global ortamda, fevkalâde bir performans sergileyerek ve bahadır elektrikliye geçiş atağımızı uygulayarak ‘Dare Forward’ stratejik planımız doğrultusunda ilerliyoruz. Çalışanlarımızın esnekliği, çevikliği ve teşebbüsçü zihniyeti ve yenilikçi ortaklarımızla birlikte Stellantis’i geleceğe uygun, sürdürülebilir bir mobilite teknolojisi şirketine dönüştürüyoruz. Tüm Stellantis çalışanlarına bağlılıkları ve bu sonuçlara sağladıkları katkılar için en içten teşekkürlerimi sunarım.” sözlerini kullandı.

Tüm bölgelerde büyüme rakamları

Açıklamaya nazaran, Kuzey Amerika’da yüzde 18,1’lik düzeltilmiş faaliyet geliri (AOI) marjı ile rekor karlılık elde edildi. Pazar hissesi yıllık 40 baz puan artarak yüzde 11,3’e, ABD pazar hissesi ise 50 baz puan artışla yüzde 11,7’ye yükseldi. Genişletilmiş Avrupa pazarında ise 160 baz puan artışla yüzde 10,4 AOI marjına, 190 baz puan düşüşle EU30 pazar hissesi yüzde 21,2’ye ulaştı. Peugeot e-208 Fransa’da en çok satan BEV oldu. Peugeot 208, Opel Corsa, Citroen C3, EU30’un en çok satan 10 aracından üçünü temsil ediyor.

Her üç bölge de çift haneli AOI marjlarına ulaşan Stellantis, Güney Amerika’da AOI’yi üç kattan fazla artırarak yüzde 13,9 marjla 1 milyar avroya çıkardı. Stellantis yüzde 23,5 pazar hissesi ile bölgede pazar başkanı pozisyonunda bulunuyor. Orta Doğu ve Afrika’da 580 baz puan artışla yüzde 15,5 rekor AOI marjı ve 472 milyon avro AOI marjı ile pazar hissesi 20 baz puan artarak yüzde 11,9’a yükseldi. Çin, Hindistan ve Asya Pasifik’te ise kümenin AOI marjı yüzde 13,4, AOI marjı yüzde 40 artarak 289 milyon avroya ulaştı. Citroen C3 Hindistan’da pazara sunuldu ve teslimatlar temmuz ayında başladı.

KAYNAK: AA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.