TARSİM Azerbaycan’a rol model oldu

Posted by

AA muhabirinin TARSİM’den edindiği bilgiye nazaran, dünyada uygulanan tarım sigortası modelleri, programları ve gelişmişlik seviyeleri ülkelere nazaran farklılık gösteriyor.

Bu farklılıklara neden olan faktörler ortasında, ülkelerin ekonomik gelişmişlik seviyeleri, ziraî yapısı, izlediği tarım siyaseti, yasal düzenlemeler, pazar şartları, iklim özellikleri, meteorolojik dataların varlığı, ziraî data kayıtları, sigorta bölümünün gelişmişliği ve tecrübesi üzere başlıklar öne çıkıyor. Kamu, özel kesim ve sivil toplum kuruluşları iştiraki modeli, Türkiye üzere tarım çeşitliliğinin varlıklı olduğu ülkelerde kullanılabilecek en uygun sistem olarak görünüyor.

Türkiye’de 2006’da faaliyetlerine başlayan TARSİM’in kuruluşunda İspanya’daki tarım sigortaları sisteminden ilham alındı. 16 yıllık süreçte muvaffakiyetle uygulanan ve gelinen noktada memleketler arası arenada da örnek alınmaya başlanan TARSİM, deneyim ve bilgi birikimini öbür sistemlerle paylaşan bir noktaya ulaştı. Dünyada “havuz sistemi”ni muvaffakiyetle yürüten 4 ülkenin bulunduğu ve bunların ABD, Kanada, İspanya ve Türkiye olduğu tabir ediliyor.

TARSİM, 2020’de Azerbaycan ile tarım sigortaları alanında imzalanan iş birliği niyet beyanı sonrası, kardeş ülkeye rol model oldu ve tarım sigortaları alanında rehberlik etti. Agrar Sigorta Fonu, birinci poliçesini 2020 yılında düzenleyerek faaliyetlerine başladı. TARSİM yeni sisteme hala katkı sağlamaya devam ediyor.

Kuzey Makedonya ile benzeri bir süreç devam ederken yapılacak iş birliğiyle ilgili çalışmalar yürütülüyor. Özbekistan ile ortak çalışma olması istikametinde planlama yapılıyor.

TARSİM’e ödül

Tarımda teknoloji kullanımının yaygınlaştırılmasının, besin güvenliği, sürdürülebilirlik, kırsal kalkınma ve etraf açısından kıymeti artarken, TARSİM de tarımın sürdürülebilirliğine katkı sağlamak üzere çalışmalarına devam ediyor ve bu alandaki yeni teknolojileri sisteme entegre ederek, başta çiftçiler olmak üzere paydaşlarının hayatlarını kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Bunlardan birisi olan artırılmış gerçeklik teknolojisiyle geliştirilen “Sesli Poliçe Uygulaması” ile üretici ve yetiştiriciler poliçeleri hakkında ayrıntılı bir formda bilgilendiriliyor. TARSİM’in kelam konusu uygulaması, Milletlerarası Telekomünikasyon Birliği (ITU) ile Birleşmiş Milletler Besin ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından düzenlenen, 38 ülkeden 200’e yakın müracaat ve sonrasında 29 finalistin olduğu “Avrupa ve Orta Asya’da Tarımda Dijital Mükemmellik” yarışının Finansal Hizmetler ve Sigorta kategorisinde üçüncülük mükafatına layık görüldü.

KAYNAK: AA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.