Türk ve Rus endüstriciler nükleer güç projelerinde birlikte çalışacak

Posted by

Türkiye, Cumhuriyetimizin 100. yılında nükleer güç sahibi ülkeler ligine katılmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Nükleer Sanayi Derneği (NSD) ile Rusya Nükleer Sanayii İnşaat Kompleksi Kuruluşları Derneği (ACCNI), 4. Nükleer Santraller Fuarı ve 8. Nükleer Santraller Doruğu’nda iş birliği protokolü imzaladı.

Bu kapsamda, NSD ile ACCNI, Rusya, Türkiye ve yakın coğrafyada nükleer sanayi projeleri geliştirmek için ortak tedarik zinciri ve firma iş birlikleri oluşturma amacıyla birlikte çalışacak.

“Bilgi transferi ve iş geliştirme fırsatlarını değerlendireceğiz”

NSD Kurucusu ve Lider Yardımcısı Ömer Kaya, kelam konusu muahedenin Rusya’nın nükleer güç alanında 70 yılı aşkın müddettir kazandığı deneyimden Türk sanayicilerin de faydalanabilmesi için kıymetli olduğunu belirterek, “Bu mutabakat ile ACCNI ve NSD’ye üye şirketler, Türkiye ve Rusya’nın yanı sıra yakın coğrafyadaki fırsatları birlikte kıymetlendirecek ve uygun projelerde ortak teşebbüslerde bulunacak. Muahede kapsamında Türkiye ve Rusya’da seminer ve çalıştay düzenleyerek bilgi transferi yapacağız ve iş geliştirme fırsatlarını da değerlendireceğiz. Bu iş birliği muahedesinin nükleer güç üzere katma pahası çok yüksek olan bir kesimde sanayicilerimizin önünü açacağına inanıyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

“İş birliği ve etkileşim kurmak gerekiyor”

ACCNI Genel Müdürü Sergey Malinin de Türk müteahhitlerin inşaat bölümü konusundaki deneyimlerine dikkati çekerek, “Nükleer santrallerin inşası son derece spesifik ve bu nedenle iş birliği ve etkileşim kurmak gerekiyor. Bu mutabakat kapsamında ACCNI ve NSD, nükleer santraller inşa eden ve ekipman ile bileşenlerin tedarikini sağlayan kuruluşlar ortasında karşılıklı yarar sağlayacak iş birlikleri kuracak.” diye konuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.