TÜVTÜRK Araç Muayene Randevusu Nasıl Alınır, Ücreti Ne Kadar? İşte Tüm Bilgiler

Posted by

Tüm araçlar, fabrika çıkışında belirli kurallara uygun teknik özelliklere sahip olarak sürücülerin kullanımına sunulur. Ancak zaman içinde her aracın bazı sorunları olabilir ve bu nedenle güvenlik açıkları ortaya çıkabilir. Trafiğe çıkacak olan araçların tüm bu güvenlik önlemlerine uygun teknik özelliklere sahip olduklarını göstermek için düzenli olarak TÜVTÜRK istasyonlarında araç muayenesi yapılır.

Eğer trafikte aktif olarak kullanmakta olduğunuz bir aracınız varsa siz de düzenli olarak TÜVTÜRK istasyonlarında araç muayenesi yaptırmalısınız demektir. Yaptırmama gibi bir şansınız zaten yok çünkü muayenesi yapılmamış araçlara ceza kesiliyor. Yani trafik güvenliğini umursamayan kimse yola çıkamaz. Gelin TÜVTÜRK araç muayene randevusu nasıl alınır, 2022 ücreti ne kadar, muayene sırasında nelere bakılıyor tüm detaylarıyla görelim.

TÜVTÜRK muayene alma, iptal etme, sorgulama ve ücreti: 

TÜVTÜRK muayene randevusu nasıl alınır? Yöntem #1: TÜVTÜRK araç muayene randevusu sayfası üzerinden randevu alma Yöntem #2: e-Devlet üzerinden araç muayene randevusu alma Yöntem #3: TÜVTÜRK Çağrı Merkezi’ni arayarak randevu alma TÜVTÜRK muayene randevusu nasıl iptal edilir? TÜVTÜRK muayene sorgulama nasıl yapılır? TÜVTÜRK 2022 muayene / randevu ücreti ne kadar?  TÜVTÜRK araç muayenesi öncesi gerekli belgeler ve ekipmanlar nelerdir?  Araç muayenesinde nelere bakılıyor?

TÜVTÜRK muayene randevusu nasıl alınır?

Yöntem #1: TÜVTÜRK araç muayene randevusu sayfası üzerinden randevu alma Yöntem #2: e-Devlet üzerinden araç muayene randevusu alma Yöntem #3: TÜVTÜRK Çağrı Merkezi’ni arayarak randevu alma

Yöntem #1: TÜVTÜRK araç muayene randevusu sayfası üzerinden randevu alma:

Adım #1: Buradaki bağlantı üzerinden TÜVTÜRK araç muayene randevusu sayfasını açın. Adım #2: Plaka numaranızı girin. Adım #3: Ruhsat seri numaranızı girin. Adım #4: Muayene yaptıracağınız şehri seçin. Adım #5: Devam butonuna tıklayın. Adım #6: Genel Muayene & Muayene Tekrarı seçeneğine tıklayın. Adım #7: Araç muayenesi gününü seçin. Adım #8: Araç muayenesi saatini seçin. Adım #9: Randevu özetini kontrol edin. Adım #10: Randevuyu onaylayın.

tüvtürk

TÜVTÜRK araç muayene randevusu almak için yukarıdaki adımları izlemeniz yeterli. Randevu alma işlemini masaüstü ya da mobil internet tarayıcınız ile açacağınız TÜVTÜRK araç muayene randevusu sayfası üzerinden gerçekleştirebileceğiniz gibi; iOS işletim sistemine sahip mobil cihazlarınız için App Store’dan ya da Android işletim sistemine sahip mobil cihazlarınız için Google Play Store’dan indirebileceğiniz TÜVTÜRK mobil uygulaması üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. 

TÜVTÜRKİNDİR TÜVTÜRKİNDİR

Yöntem #2: e-Devlet üzerinden araç muayene randevusu alma:

Adım #1: Buradaki bağlantı üzerinden e-Devlet internet sitesini açın. Adım #2: Arama çubuğuna TÜVTÜRK yazın ve aratın. Adım #3: Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı / TÜVTÜRK Muayene Randevu Kayıt sonucuna tıklayın. Adım #4: İstenilen bilgileri güncel ve doğru bir şekilde girin. Adım #5: Araç muayenesi gününü seçin. Adım #6: Araç muayenesi saatini seçin. Adım #7: Randevu özetini kontrol edin. Adım #8: Randevuyu onaylayın.

e-Devlet üzerinden TÜVTÜRK araç muayene randevusu almak için yukarıdaki adımları izlemeniz yeterli. e-Devlet sisteminde zaten size ve aracınıza ait pek çok bilgi kayıtlı olduğu için araç muayene randevusunu çok daha kolay bir şekilde alabilirsiniz. 

Randevu alma işlemini masaüstü ya da mobil internet tarayıcınız ile açacağınız e-Devlet internet sitesi üzerinden gerçekleştirebileceğiniz gibi; iOS işletim sistemine sahip mobil cihazlarınız için App Store’dan ya da Android işletim sistemine sahip mobil cihazlarınız için Google Play Store’dan indirebileceğiniz e-Devlet mobil uygulaması üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. 

e-DevletİNDİR e-DevletİNDİR

Yöntem #3: TÜVTÜRK Çağrı Merkezi’ni arayarak randevu alma:

e-Devlet üzerinden ya da TÜVTÜRK araç muayene randevusu sayfası üzerinden araç muayene randevusu alma işlemleri biraz kafa karıştırıcı ya da zor geldiyse hiç uğraşmayın ve 0850 222 88 88 numaralı TÜVTÜRK Çağrı Merkezi’ni arayın. İstenilen bilgileri sözlü olarak paylaştıktan sonra kısa süre içinde TÜVTÜRK araç muayene randevunuz oluşturulacak.

tüvtürk

TÜVTÜRK muayene randevusu nasıl iptal edilir?

Adım #1: Buradaki bağlantı üzerinden TÜVTÜRK araç muayene randevusu sayfasını açın. Adım #2: Plaka numaranızı girin. Adım #3: Ruhsat seri numaranızı girin. Adım #4: Muayene yaptıracağınız şehri seçin. Adım #5: Devam butonuna tıklayın. Adım #6: İptal etmek istediğiniz randevuyu bulun. Adım #7: İptal Et butonuna tıklayın. Adım #8: İptal işlemini onaylayın.

TÜVTÜRk araç muayene randevunuzu iptal etmek için yukarıdaki adımları izlemeniz yeterli. Benzer adımları uygulayarak TÜVTÜRK mobil uygulaması üzerinden de araç muayene randevunuzu iptal edebilirsiniz. İptal işlemini 0850 222 88 88 numaralı TÜVTÜRK Çağrı Merkezi’ni arayarak da gerçekleştirebilirsiniz. 

TÜVTÜRK muayene sorgulama nasıl yapılır?

Adım #1: Buradaki bağlantı üzerinden TÜVTÜRK Plaka Sorgulama sayfasını açın. Adım #2: Plaka numaranızı girin. Adım #3: Muayene Rapor Numaranızı girin. Adım #4: Güvenlik Kodunu girin. Adım #5: Sorgula butonuna tıklayın. ya da Adım #6: Buradaki bağlantı üzerinden e-Devlet internet sitesini açın. Adım #7: Arama çubuğuna TÜVTÜRK yazın ve aratın. Adım #8: Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı / TÜVTÜRK Muayene Durum Sorgulama sonucuna tıklayın. Adım #9: Plaka numarasını girin. Adım #10: Muayene numarasını girin. Adım #11: Listele butonuna tıklayın.

tüvtürk

TÜVTÜRK muayene sorgulama işlemini gerçekleştirmek için yukarıdaki adımları izlemeniz yeterli. Adımlarda gördüğünüz gibi araç muayene sorgulama işlemini TÜVTÜRK Plaka Sorgulama sayfası üzerinden ya da e-Devlet internet sitesi üzerinden gerçekleştirebiliyorsunuz. 

TÜVTÜRK 2022 muayene / randevu ücreti ne kadar? 

2022 yılında TÜVTÜRK muayene istasyonlarında gerçekleştirilecek araç muayene ücretleri şu şekilde belirlenmiştir;

Otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşıt, arazi taşıtı, römork ve yarı römork araç grubu için 507,40 TL Otobüs, kamyon, çekici ve tanker araç grubu için 685,58 TL Römorklu ve römorksuz traktör, motosiklet, motorlu bisiklet araç grubu için 258,42 TL

TÜVTÜRK araç muayenesi öncesi gerekli belgeler ve ekipmanlar nelerdir? 

Ehliyet Ruhsat Zorunlu trafik sigortasının yapıldığını gösterir belge Egzoz gazı ölçüm muayenesi belgesi ya da sistem kaydı LPG ve CNG etiketi Araç başkasına aitse vekalet belgesi İlk yardım çantası Yangın söndürme tüpü Üçgen reflektör Stepne

TÜVTÜRK araç muayenesi öncesi gerekli belgeler ve ekipmanlar genel olarak bu şekilde. Ancak muayene ettireceğiniz aracın türüne bağlı olarak ek belgeler istenebilir. Konu hakkında çok daha detaylı bilgiyi randevu alımı sırasında TÜVTÜRK internet sitesinden ya da 0850 222 88 88 numaralı TÜVTÜRK Çağrı Merkezi’nden öğrenebilirsiniz. 

Araç muayenesinde nelere bakılıyor?

tüvtürk

Ruhsat kaydı Plaka kaydı Şase numarası kaydı Motor Motor bağlantıları Akü Süspansiyon Dingiller Tekerler Şasi bağlantıları Egzoz Yakıt tankı Yakıt boruları Uzun ve kısa farlar Yan sinyal lambaları Geri vites ve fren lambaları Lastikler Reflektör Yangın söndürücü İlk yardım çantası Takoz Avadanlık Emniyet kemerleri Silecekler Direksiyon simidi Camlar Gösterge paneli

Periyodik olarak yapılan TÜVTÜRK araç muayene randevusu nasıl alınır, nasıl iptal edilir gibi merak edilen soruları yanıtlayarak 2022 araç muayene ücreti ve muayenede bakılacaklar gibi konu hakkında merak edilen detaylardan bahsettik.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.