Uzmanı uyardı: Çocuklarda epilepsi nöbetlerine dikkat!

Posted by

Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Kliniği’nden Uzm. Dr. Nazlı Karakullukçu Çebi, çocuklarda epilepsi hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Epilepsinin her yaş kümesinde ve her iki cinsiyette de görülen sık bir nörolojik hastalık olduğuna dikkat çeken Uzm. Dr. Çebi, “Havale geçirme ya da sara hastalığı olarak da bilinir. Çocuklarda epilepsi kasılma, morarma, dalma halinde olabilir. Ateşli havale tipindeki nöbetler, ateşin süratli yükselmesi sırasında ortaya çıkar ve bademcik iltihabı üzere çocukluk çağında sık görülür ve o yaşla alakalıdır. Bununla birlikte, çocukların birden fazla okula başladıklarında bu devri geçirmiş olurlar” halinde konuştu.

Katılma nöbetlerinin, korkma ya da sinirlenmeyle birlikte ortaya çıkan çok bir tepki olduğunu söz eden Uzm. Dr. Nazlı Karakullukçu Çebi, şöyle devam etti:

“Bu ataklara ağlama da eşlik eder. Kaygı, kızgınlık ya da ağrıyla bağırmak yerine çocuk evvel bir çığlık atar, güya derin bir nefes alıyormuş üzere iç çeker ve sonra nefesini uzun bir müddet meblağ ve bu devirde kendinde değildir. Elbette bu tablo gözleyen için tasa vericidir lakin, çocuğunuzun bu üzere bir atak sırasında kendine bedensel olarak ziyan vermeyeceğini bilmek kıymetlidir. Epilepsi ile karıştırılabilir.”

Epilepsili bir çocuğa nasıl yaklaşılması gerektiği konusuna değinen Uzm. Dr. Çebi, şunları söyledi:

“Çocuklar deneyerek öğrenirler, bu nedenle onların doğal meraklarını canlı tutmak sizin elinizdedir. Çocuğunuzun küme aktivitelerine katılmasının faydalı olacağını unutmayın ve bunu destekleyin. Lakin bu noktada misyonlu şahısların çocuğunuzda epilepsi olduğunu ve nöbet geçirirse ne yapmaları gerektiğini bildiklerinden emin olmalısınız.”

Epilepsili çocukların ve gençlerin birçoklarının yüksekokul ve üniversiteye devam edebileceğinin altını çizen Uzm. Dr. Çebi, “Okul, çocuğun hayatının merkezidir ve başka çocuklar üzere okuldaki aktivitelerin birçoklarına katılabilmelidir. Okuldaki öğretmenler ve öteki vazifeliler çocuğunuzun durumunu öğrendiklerinde büyük oranda yardımcı ve dayanak olacaklardır. Örneğin, çocuğunuzu her nöbet geçirdiğinde konuta gönderilmesi gerekmediğini ve uygun bir müddet dinlendikten sonra sınıfa geri dönebileceği konusunda onları bilgilendirmelisiniz, bu sayede çocuğunuzun okul hayatını mümkün olduğunca normalleştirebilirsiniz” diyerek kelamlarını noktaladı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.