Yapay Zekayla Üretilen İlk Müzisyen Anna Indiana’nın Şarkısı Büyük Tartışma Yarattı

Yapay zeka tarafından yaratılan sanatçı Anna Indiana, dünyanın ilk tamamen yapay zeka üretimi şarkısını yayınladı. Ancak bu şarkı dinleyiciler tarafından beğenilmedi ve ağır eleştirilere maruz kaldı. Detaylar içerikte. ?

Kaynak: 1

Son zamanlarda İspanyol bir ajans influencerların kaprisleri ve egolarından bıktığı için yapay zeka teknolojilerini kullanarak kendi influencerlarını yaratmıştı.

Şimdi de yapay zeka tarafından oluşturulan bir şarkıcı olan Anna Indiana müzik dünyasına adım attı.

Anna Indiana’nın “Betrayed by this Town” adlı ilk şarkısı yapay zeka kullanılarak her yönüyle otomatik olarak oluşturuldu: anahtar notalar, tempo, akor ilerlemesi, melodi, ritim, şarkı sözleri ve hatta şarkıcının imajı ve sesi bile.

Anna Indiana pürüzsüz cilt, kusursuz ses ve egosuz bir şarkıcı olarak yapımcıların hayallerini gerçekleştirdi.

İsmi “Artificial Neural Networks Accelerate Innovative New Developments, Igniting A New Age” (Yapay Sinir Ağları Yeni Gelişmeleri Hızlandırarak Yeni Bir Çağı Başlatıyor) cümlesinin kısaltması olan Anna Indiana, çeşitli yapay zeka araçlarının birleşimiyle yaratıldı.

Şarkıları ChatGPT 4 tarafından yazılıp Synthesizer V ile melodiye dökülüyor ve seslendirme Musicfy’dan telifsiz bir ses kullanılarak yapılıyor.

Ancak Anna Indiana’nın X platformunda paylaşılan videosu 21 milyon izlenme almasına rağmen eleştiriler pek olumlu değil.

Ünlü müzik eleştirmenleri ve kullanıcılar şarkıyı pek beğenmedi, hatta bazıları bunu “şimdiye kadar duydukları en kötü şey” olarak nitelendirdi.

Dünya üzerindeki hiç kimse bu teknolojiyi istemiyor. Yapay zekayı angarya işleri kolaylaştırmak için kullanın, keyif aldığımız aktiviteleri mahvetmek için değil.

Anna Indiana, vasat bir çıkış yapsa da sanal sanatçılar alanında yeni bir kapı açtı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir