Yeşil Pasaportu Olanlar Dikkat! Akademisyenin Pasaportu Tanınmadı!

Kenya Teknik Üniversitesi’nde 17 Mayıs Cuma günü gerçekleşecek olan çalıştaya davet edilen Elektronik Yüksek Mühendisi akademisyen Prof. Dr. Levent Sevgi havalimanından geri çevrildi.

Yaşadıklarını Gazete Duvar’a anlatan Sevi yeşil pasaportunu tanımayarak ‘vizeniz yok’ denildiğini aktardı.

Açılışta konuşma yapmayı beklerken uçağa bile binemeyen Sevi ‘vizeniz yok’ diyen görevliye yapılanın hukuksuz olduğunu ve uluslararası skandala yol açacağını dile getirse de tüm çabalar sonuçsuz kaldı. Sevgi, biletini iptal ederek eve geri döndü.

“ÇALIŞTAYIN HEM DÜZENLEYİCİSİ HEM DE KONUŞMACISIYDIM”

Sevgi yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Ben, yeşil pasaport sahibi emekli öğretim üyesiyim. 40 yılda 70’in üzerinde ülkede, 200’den fazla üniversitede seminerler ve konferanslar verdim. Ayrıca uluslararası meslek örgütümüz olan Elektrik-Elektronik Mühendisleri Enstitüsü’nün (IEEE) Yönetim Kurulu üyesiyim. Kenya Teknik Üniversitesi’nde 17 Mayıs 2024 Cuma günü düzenlenecek olan çalıştayın hem düzenleyicisi hem de konuşmacılarından biriydim. Aylardır bu etkinlik için hazırlık yapıyorduk. Katar Havayolları ile Doha aktarmalı Nairobi – Kenya uçuşumu yapmak üzere 3 saat öncesinden havaalanına gittim. Check-in işlemlerim sırasında, yeşil pasaporta vize istenmemesine rağmen, vizem olmadığı için geri çevrildim.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞIMIZIN BİR FİYASKOSUDUR

Kendilerine, Dışişleri Bakanlığı’nın web sayfalarında yer alan bilgileri göstermeme karşın tutumlarını değiştirmediler. Ben de biletimi iptal edip eve dönmek zorunda kaldım. Hem bilet iptalinden hem de otel iptalinden dolayı 800 dolar kadar zararım var. Etkinlikte olamamanın üzüntüsünü, ülkemizin düştüğü durumun sıkıntılarını anlatmıyorum bile. Eğer, Katar Havayolları’nın ısrar ettiği gibi yeşil pasaportlu birine Kenya vize istiyorsa, Dışişleri Bakanlığımızın bir fiyaskosudur bu. Yok eğer bakanlık bilgisi doğruysa bu durum Katar Havayolları’nın fiyaskosudur. Daha doğrusu bu yaşadıklarım uluslararası bir skandal.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx