Yolsuzlukla suçlanan Blatter ve Platini yargılandıkları mahkemede hatasız bulundu

Posted by

İsviçre basınında yer alan haberlere nazaran Bellinzona Federal Ceza Mahkemesi yargıçları, Blatter’in FIFA lideri olduğu 2011’de, periyodun FIFA asbaşkanlığını da yapan Platini’ye ödediği 2 milyon İsviçre frangının yasa dışı olarak ödenmediği istikametinde karar aldı.

Kararın akabinde Platini’nin, dolandırıcılık savları nedeniyle el konulan 2 milyon frangı geri alacağı bildirildi.

5 yıl mahpus cezası öngörülüyordu

Blatter’in, FIFA lideri olduğu 2011 yılının şubat ayında, o periyot FIFA asbaşkanlığını da yürüten Platini’ye ödediği 2 milyon İsviçre frangına ait başlatılan soruşturmanın iddianamesi Kasım 2021’de kabul edilmişti.

86 yaşındaki Blatter’e “dolandırıcılık, “kötü yönetim”, “FIFA fonlarının zimmete geçirilmesi ve dokümanda sahtecilik”, 67 yaşındaki Platini’ye ise “dolandırıcılık”, “zimmete para geçirme”, “Blatter’in sav edilen berbat idaresine cürüm ortağı olmak ve sahtecilik” suçlamaları yöneltilmişti.

FIFA, 2015 yılında ortaya çıkan ödemenin akabinde vazifelerinden aldığı iki yöneticiyi de 8 yıl futboldan men cezası vermişti. FIFA Tahkim Şurası ise iki ismin cezasını 6 yıla indirmişti.

Platini’nin ceza müddeti, Spor Tahkim Mahkemesine (CAS) yaptığı itiraz sonrası 4 yıla düşürülürken, FIFA ise kelam konusu 2 milyon İsviçre frangının iadesi için dava açmıştı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.