Barbaros, Karadeniz’deki petrol aramaları için sefere hazırlanıyor

İHA

Gümüşhane Üniversitesi Doğa Bilimleri Fakültesi Jeolojik Mühendisi ve Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nafiz Maden, Doğu Karadeniz’de petrol rezervinin bulunup bulunmadığına dair numune almak için geçtiğimiz eylül ayında denize açılmıştı.

Maden’in Çayeli ilçesinin yaklaşık 7 mil açıklarında suyun üzerinde bulunan tabakalardan örnekler alıp petrol potansiyelini öğrenmek için Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığına (TPAO) gönderdiği numunelerde, denizin yüzeyine sızan sıvının ham petrol olduğu ortaya çıkmıştı.

Ham petrol olduğu ortaya çıktı

Prof. Dr. Nafiz Maden, numunelerdeki sızıntının doğal petrol kaynağı olduğunun ispatlandığını belirtmişti.

Geçtiğimiz eylül ayında Trabzon Limanı’na gelerek demir atan Barbaros Hayrettin Paşa Sismik Araştırma Gemisi, tüm bu yaşananların ardından Karadeniz’de petrol seferi için gün saymaya başladı.

Barbaros göreve hazır

84,2 metre uzunluğunda, 21,6 metre genişliğinde ve 4 bin 711 groston ağırlığındaki gemi, petrol emarelerinin güçlü kılındığı yerlerde sondaj yapıyor.

Sondaj süresince Trabzon Limanı’nı lojistik merkez olarak kullanacak geminin, en geç bahar ayları ile birlikte Rize’nin Çayeli ilçesi açıklarına doğru sefere çıkması bekleniyor.

İki destek gemisi de eşlik edecek

Öte yandan denizlerdeki petrol ve doğalgaz aramalarında kullanılmak üzere satın alınan ve 2013 yılında faaliyetlerine başlayan sismik araştırma gemisi ‘Barbaros Hayrettin Paşa’ya çalışmaları sırasında iki destek gemisi de eşlik edecek.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir