Dolarda Tarihi Zirve: Beklenen Yükseliş Başladı mı?

Dolar/TL’nin seçimlerin ardından kim kazanırsa kazansın yükseleceği beklentisi fiyatlamalarda görülmeye başladı. Güne sert yükselişle başlayan dolar, tarihi zirvesini yeniledi.

Dolar/TL’de uzun süredir görülen yükseliş seyrindeki sakinlik, “baskılama” olarak görüldüğünden seçimlerden önce yayımlanan raporlarda özellikle yabancı yatırım kuruluşları seçim sonrasında yükseliş beklentilerini açıklamıştı.

Capital Economics, seçim sonrası değerlendirmesinde “seçim sonuçlarının Türk ekonomisini daha büyük makroekonomik istikrasızlık patikasına iteceğini” iddia etti. .

Capital Economics’in gelişmekte olan piyasalar kıdemli ekonomisti Liam Peach, Erdoğan’ın düşük faiz, gevşek mali politika ve sınırlayıcı döviz regülasyonlarının Türk ekonomisinde bir dizi dengesizlikle sonuçlandığına işaret ederken, bunlar arasında yüksek enflasyon, yüksek cari işlemler açığı, ağır dış finansman gerilimleri ve aşırı değerli kur olduğunu savundu.

Capital Economics’den Liam Peach, ‘Türkiye 2022’de zorlukların üstesinden geldi, ancak son aylarda gelişen çatlaklar ve cari politikalar giderek daha sürdürülemez görünüyor’ dedi

Peach, Türk lirasının bu yıl yüzde 25 değer kaybederek ABD doları karşısında 26 lira seviyesine gerileyeceğini öngördü.

Seçimin ertesi gününü “görece” sakin geçiren piyasalarda bugün fiyatlamalar hızlandı.

İkinci tur seçim öncesinde 20 TL’nin üzerine çıkan kurda testler seçim yaklaştıkça hızlanmıştı.

Dolar/TL, dün 20,09’dan günü tamamlarken, bugün 20,40 üzerinden işlem görüyor. Bankalararası piyasada kur, 20,4275 ile zirvesini görürken, Kapalıçarşı’da da 20,80 seviyelerinden işlem geçiyor.

BIST’te Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP), USD/TL vadelerarası strateji emirlerinin üst fiyat limitinin hesaplamasında kullanılan k değeri bugün için de yükseltildi.

Haziran vadeli dolar/TL kontratları 21,85 seviyesinden fiyatlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir