Efsane Cuma İndirimlerinin Şampiyonu ‘Gıda’ Oldu

İyzico’nun 110 bin üye işyerinden derlediği verilere göre, bu yıl işlem penetrasyonu bakımından gıda kategorisi geçen yıla göre yüzde 110 arttı. Bununla birlikte ilk sırada giyim yer aldı. Giyim ve gıda kategorisini eğlence takip etti.

24 Kasım Cuma 2023 günü İyzico üye işyerlerindeki işlem hacmi geçen yıla kıyasla yüzde 70 arttı. Ortalama sepet tutarı ise yüzde 75,6’lık artış göstererek 652 TL’den 1.145 TL’ye yükseldi.

Cinsiyet dağılımına bakıldığında 24 Kasım Cuma kampanyasında işlem hacminin yüzde 61,3’ünü kadınlar, yüzde 38,7’sini ise erkekler gerçekleştirdi.

MARMARA BÖLGESİ ZİRVEDE

Geçen yıl işlem hacmi artışında Ege Bölgesi zirvedeyken bu yıl işlem hacmini en çok artıran bölge yüzde 86,3 ile Karadeniz oldu.

Ayrıca Karadeniz Bölgesi, yüzde 75 işlem oranı ile kadınların en çok işlem gerçekleştirdiği bölge olarak dikkat çekiyor. 2023 karnesinde Marmara Bölgesi ise işlemlerin yüzde 63,5’inde, hacmin ise yüzde 52’sine sahip olarak öne çıktı.

Yüzde 15’lik bir artışla kampanya döneminde işlem sayısını en çok artıran il Düzce olurken işlem hacmini artıran şehir ise yüzde 145 artış ile Iğdır oldu. İstanbul ise en çok işlem geçiren şehir olarak geçen yıl zirvedeki yerini korudu. Toplam işlemlerin yüzde 70’i İstanbul, Ankara ve İzmir şehirlerinde gerçekleşti.

İstanbul dışında en çok alışveriş yapılan iller ve alışverişteki yüzdelik payları sırasıyla; Ankara (yüzde 8,4) – İzmir (yüzde 6,3) – Antalya (yüzde 2,4) – Bursa (yüzde 2,3) – Kocaeli (yüzde 1,8)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx