Nobel Ödüllü Narges Mohammedi Başörtü Takmadığı için Hastaneye Alınmadı

İran’da Cezaevinde olan Nobel Ödüllü Narges Mohammedi, başörtü takmadığı için hastaneye kaldırılmadı. Mohammedi’nin ailesi Instagram hesaplarından açıklama yaptılar. Haberin detayları ?

6 Ekim’de açıklanan Nobel Barış Ödülü’nün sahibi İranlı insan hakları ve kadın hakları savunucusu Nergis Muhammedi’nin olmuştu.

İran’da cezaevinde olan Narges Mohammadi’nin başörtüsü giymeyi reddettiği için hastaneye sevkine izin verilmediği açıklandı.

51 yaşındaki aktivist Mohammadi, yaşadığı kalp sorunu nedeniyle hayatının tehlikede olduğunu ve hastanede tedavi görmesi gerektiği açıklandı.

Mohammadi’nin hastaneye kaldırılmaması ile ilgili açıklamayı ise ailesi yapt; “Cezaevi yönetimi, tutukluların hastaneye sevk edilmesi için baş örtüsü takmalarının zorunlu olduğunu söyledi.”.

Sağlık durumu kritik olan aktivistin başörtü takmadığı için cezaevi yönetiminin baş örtüsü olmadan revire gitmesine bile izin verilmediği söylendi.

Hastaneye giden bir sağlık ekibinin ekokardiyogram yaptığını, bunun sonucunda iki damarının ciddi ölçüde tıkalı olduğunun tespit edildiğini ve acilen anjiyo olması gerektiği ailesi tarafından açıklandı.

Baş örtü giymeye karşı çıkan Mohammedi için iki gündür cezaevinde bir grup kadının onun hastaneye götürülmesi için aralıksız protesto yaptığı da ailesi tarafından açıklandı.

Eylül 2022’de 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin baş örtü takmadığı gerekçesi ile gözaltına alınıp hayatını kaybetmesi üzerine başlayan protestolarda Mohammadi bir daha hiçbir koşul altında baş örtüsü takmayacağını açıklamıştı.

Mohammedi’nin sağlık durumu ve cezaevinde yaşananlar ile ilgili Tahran’daki yetkililerden resmi bir açıklama gelmedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx