Polonya lideri Ukrayna’yı “bir an önce” NATO’ya dahil etmek istiyor

T24 Dış Haberler

Geçmişte “Ukrayna net bir sinyal bekliyor” diyen Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Kiev’in NATO’ya üyeliği konusundaki tutumunu Paris’teki Weimar Üçlüsü toplantısında da yineledi.

Polonya, Fransa ve Almanya liderlerinin katıldığı Weimar Üçlüsü 12 Haziran’da Paris’te toplandı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron‘un ev sahipliğinde Elysee Sarayı’nda düzenlenen zirvede Ukrayna’ya destek açıklamaları yapılırken, Polonya lideri Andrzej Duda, Fransız ve Alman meslektaşlarından daha sert bir tutum izledi ve Ukrayna’nın NATO’ya katılması gerektiğini söyledi. Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve Macron ise ittifakın temmuz ayındaki zirvesinden önce güvenlik garantileri hakkında konuşmayı tercih etti.

Polonya Cumhurbaşkanı Duda, NATO üyesi ülkelere Ukrayna’yı bir an önce transatlantik  ittifakına kabul etmeleri çağrısında bulundu: “Ukrayna net bir sinyal, net bir üyelik perspektifi bekliyor” şeklinde konuşan Polonyali lider, Temmuz ortasında Vilnius’ta yapılacak NATO zirvesinin Ukrayna’ya özlemini çektiği “tünelin ucundaki ışığı” getireceğini umut ettiğini belirtti.

Zirvede konuşan Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve Almanya Başbakanı Scholz Ukrayna’yı gerektiği sürece destekleyecekleri konusunda güvence verdiler. Scholz, Alman hükümetinin şu anda Avrupa’da mühimmat üretimini sağlamak ve Almanya tarafından tedarik edilen silahların bakımını yapmak ve çalışır durumda tutmak için elinden gelen her şeyi yaptığını vurguladı.

Ukrayna için güvenlik garantileri konusunda birbirleriyle yakın istişarelerde bulunmaya devam edeceklerini söyleyen Scholz “Bunu çok yoğun bir şekilde yapmaya devam ediyoruz. Güvenlik garantilerine ‘çok somut bir biçimde’ ihtiyaç duyulduğu açıktır” diye konuştu.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Avrupa Konseyi’nin bir sonraki toplantısında ve aynı zamanda Vilnius’taki NATO zirvesinde konunun “kolektif güvenliğin geleceğinin neye benzeyeceğiyle alakalı olacağını” söyledi. Macron ayrıca, NATO’nun Ukrayna’ya “hakkı olan” tüm desteği vereceğini vurguladı.

Alman Tagesschau’da yer alan haberde üç başkanın buluşmasında gidişat ortak olsa da liderlerin aynı doğrultuda yürümediğinin hemen anlaşıldığı yorumuna yer verildi.

Weimar Üçlüsü nedir?

Almanya ile yakın komşuları arasındaki uzlaşma sürecini kolaylaştırmak ve Polonya’ya komünizm sonrası Batı’ya ayak uydurma sürecinde yardımcı olmak amacıyla kurulan Polonya, Fransa ve Almanya’yı kapsayan bir işbirliği programına Weimar Üçgeni de deniyor.

İlk olarak 1991 yılında Polonya, Fransa ve Almanya Dışişleri Bakanları’nın girişimiyle başlayan ve o tarihten bu yana süren ortaklıkta siyasal, bölgesel ve kültürel ortaklıkların büyümesi amaçlanırken gelecekteki işbirliği planları da görüşülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir