TÜVTÜRK’e haksız komisyon tepkisi ‘Milyonlarca araç sahibini ilgilendiriyor’

TESK Genel Başkanın Bendevi Palandöken, araç muayene istasyonlarına gelen vatandaşlardan kredi kartı ödemelerin de ek komisyon alınması üzerine açıklamalarda bulundu.

28 milyon araç sahibini ilgilendiren araç muayene ücretlerinde alınan ek komisyon ücretleri birçok kişi tarafından, haksız bulunuyordu.

Yeni yılla birlikte araç muayene ücretlerine yüzde 58,46 oranında zam yapıldı. Başkan Palandöken, muayene ücretleri olarak otobüs, kamyon, çekici ve tankerden 2 bin 462 TL ücret alındığını belirterek, yine aynı şekilde bu araçların egzoz muayeneleri için ise 180 TL’den 256 TL’ye yükseldiğini ekledi.

Bu ücretleri nakit olarak ödendiğinde bir sorun olmadığını belirten Palandöken kredi kartı ile ödeme yapan vatandaşlardan kredi kartına göre kesilen komisyon ücretlerinin haksız olduğunu dile getirdi.

En düşük komisyon ücretinin 50 TL olduğunu ekleyen Bendevi Palandöken, vatandaşların yaşadığı bu mağduriyetlerin bir an önce giderilmesi gerektiğini ve alınan bu ücretlerin geri iadesinin yapılması gerektiğini söyledi.

“ŞİKAYETLER HADDİNDEN FAZLA GELMEYE BAŞLADI”

Kredi kart ile yapılan ödemelerden haksız komisyon alınmasının yasal olmadığını vurgulayan Palandöken, şu ifadelerde bulundu, “Son iki yıl içerisinde yüksek enflasyon ve artan maliyetlerle birlikte vatandaşlar ve esnafımız muayene ücretini ödemekte zorlanırken kredi kart ile ödeyenlerden yasal olmayan bir komisyon ücreti alındığına dair şikayetler haddinden fazla gelmeye başladı.” dedi.

Bendevi Palandöken bakkaldan ekmek, beyaz eşyacıdan buzdolabı veya konfeksiyondan elbise alındığı zaman kimse komisyon alınmadığını belirterek, “Kredi kartı kalkarsa ticari hayat biter. 2022 yılından bu zamana kadar muayene ücretlerine zaten yüzde 260 oranında bir zam geldi.

Bu zammın yanında haksız komisyon ücreti alınması doğru değil. Araçlara ekstra bir parça takılmıyor ve onarım yapılmıyor.” diye konuştu.

Trafiğe kayıtlı araç sayısının 28 milyon olduğunu söyleyen Palandöken, “Bu araçların yaklaşık yüzde 40’ını ticari araçlar oluşturuyor. Esnafımız genellikle bu tarz araçları kullanıyor.

Araç muayene bir gün geç yaptırınca hemen araç sahiplerinden yüzde 5 gecikme bedeli alınıyor. Bu yetmemiş gibi bir de kredi kartı ile yapılan ödemelerde yasal olmayan ek komisyon alınmasının önüne geçilmelidir. Alınan ücretler ise iade edilmeli.” ifadelerinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir